Liga 4 | Olimpia Satu Mare a învins Rapid Jibou într-un meci amical

(5 voturi)

Duminică, la prânz, jucătorii Olimpiei MCMXXI Satu Mare au disputat al treilea meci de pregătire din pauza competițională, iar după dubla cu Unirea Tășnad, astăzi au întâlnit o echipă din județul vecin.

Echipa pregătită de Nelu Donca a jucat, pe terenul din Sarasău (Maramureş), în compania ocupantei locului secund din liga a patra sălăjeană, Rapid Jibou, echipă ce tocmai a încheiat un stagiu de pregătire în Ocna Şugatag.

Meciul de azi a fost echilibrat pe parcursul primei reprize, ambele echipe marcând câte un gol. Sălăjenii au deschizs scorul foarte repede, în minutul doi, Vlad Buda finalizând frumos, printr-un lob, din poziție de singur cu portarul Sugar, însă după doar opt minute, Sorin Grigoraș a marcat pentru 1-1, după ce a speculat o greșeala în apărarea Jiboului. Până la pauză, ambele echipe au mai avut câte 2-3 ocazii de gol, însă nu s-a mai marcat și la pauză s-a intrat la egalitate, 1-1.

Repriza secundă a fost dominată de sătmăreni, Sorin Grigoraș marcând încă de două ori, un gol cu călcâiul, după o respingere greșită a portarului din Jibou (min. 55) și un gol marcat la finalul unei acțiuni personale, pe banda stângă, finalizată cu un șut la colțul lung (min. 70), iar  Robert Chifor a închis tabela cu golul marcat în minutul 75.

Pe parcursul reprizei secunde, Rapid Jibou a avut două ocazii de gol, însă portarul Vlăduț Duca a fost la post și a apărat o lovitură liberă din preajma careului de 16m și a respins în corner un contraatac al Rapidului.

Săptămâna viitoare, Olimpia MCMXXI Satu Mare va juca cu Șomcuta Mare.

Meci amical | Rapid Jibou 1 - 4 Olimpia MCMXXI Satu Mare (1-1)

Marcatori: Vlad Buda/Sorin Grigoraș (3), Robert Chifor;

Olimpia MCMXXI Satu Mare: Alex Sugar - Călin Turșuc (cpt.), Nagy Leonard, Geo Filimon, Robert Chifor, Sorin Grigoraș, Erich Srepler, Gabriel Caba, Paul Bonta, Lakatos Istvan, Raul Raț;

Rezerve: Vlăduț Duca - Denis Chivari, Mihai Sician;

Antrenor: Nelu Donca;