Egal pentru Olimpia II în restanța cu Schwaben Kalmandi Cămin (Galerie Foto)

În această după amiază, la Cămin s-a jucat meciul restant din etapa a XVI-a Ligii a IV-a Elite în care s-au întâlnit FC Olimpia 2010 Satu Mare și Schwaben Kalmandi Cămin.
Chiar dacă locurile din clasament ocupate înaintea acestui meci și componența celor două echipe o dădeau câștigătoare pe Olimpia, astăzi lucrurile nu au stat chiar așa deoarece cei din Cămin, chiar dacă au venit de la serviciu direct pe teren, au părut mai proaspeți și mai dornici de victorie decât pretendenții la un loc de titular în echipa mare a Olimpiei.
Meciul a început cu o dominare teritorială a Olimpiei, însă cei care au deschis scorul au fost cei de la Cămin care, la prima ocazie, au și marcat prin Oszvath Szabolcs, în minutul 9. După deschiderea scorului, jucătorii Olimpiei au trecut la conducerea meciului, reușind să egaleze în minutul 31, în urma unei faze colective de joc începută din propriul careu, iar după șapte pase consecutive, mingea a ajuns la marginea celuilalt careu de unde Pop Patrik l-a executat cu un șut frumos pe Renn. Până la pauză nu s-a mai întâmplat nimic notabil, repriza a doua începând tot cu o dominare a Olimpiei concretizată de această dată prin golul marcat de Donca Mircea, în minutul 60. Meciul părea să se îndrepte spre o victorie a elevilor lui Mircea Bolba însă jucătorii din Cămin au revenit cu golul marcat de Dallos în minutul 76 și până la sfârșitul meciului au mai avut câteva ocazii mari de a marca, dar intervențiile portarului Cherecheș au făcut ca meciul să se termine egal, 2 - 2.
De remarcat faptul că FC Olimpia Satu Mare a început meciul cu trei jucători de la echipa mare: Mureșan Florin, Rus Romario și Lukacs Darius, aceștia fiind urmăriți pe parcursul meciului și de antrenorul Tibi Csik, iar pe parcursul meciului, deși nu a fost un meci dur, arbitrul partidei a acordat 13 cartonașe galbene și două roșii jucătorilor celor două echipe.
În deschidrea meciului au jucat juniorii celor două echipe, Olimpia câștigând cu scorul de 5 - 0, Lazin Botond și Tincău Luca reușind câte o dublă, ultimul gol fiind marcat de Pop Răzvan.

FC Olimpia Satu Mare 2 - 2 Schwaben Kalmandi Cămin
Arbitru: Pop Lucian
Asistenți: Neichi Sergiu și Kopriva Zsolt

FC Olimpia Satu Mare: Cherecheș Raul - Pop Răzvan, Mureșan Florin, Șoproni Claudiu, Ionescu Flaviu, Ciul Adrian, Rus Romario, Lukacs Darius, Gulya Richard, Donca Mircea și Pop Patrik.
Rezerve: Anghel Răzvan, Tilinger Daniel, Chivari Denism, Pop Daniel, Tamaș David, Unlu Rafetcan.
Antrenori: Bolba Mircea și Popa Cristian

Schwaben Kalmandi Cămin: Renn Istvan - Kinczler Ghilbert, Orosz Engelbert, Schlachter Istvan, Kodos Reimond, Kodos Edwin, Czimerman Eike, Nyilvan Bogdan, Ludescher Attila, Schvarczkopf Walter, Osvath Szabolcs.
Rezerve: Kiss Tamas, Csajkos Marton, Obis Claudiu, Dallos Adrian, Murvai Csaba, Fetser Gergo, Orosz Lorandt.