Juniori U17/U19 | O victorie și un egal pentru LPS Satu Mare cu Gloria Tăuții Măgherăuș

(1 Vot)

Sâmbătă după-amiază s-au disputat meciurile etapei a opta din cadrul campionatelor Naționale U17 și U19, cele două echipe ale Liceului cu Program Sportiv Satu Mare primind vizita celor de la ACS Gloria Tăuții Măgherăuș.

Juniorii U19 au jucat primii, iar la finalul unui joc disputat, cu multe ocazii de poartă, în care sătmărenii au condus în două rânduri, cele două echipe și-au împărțit punctele. Angel Onea a deschis scorul pentru LPS în minutul 27, Nicolas Gherasim a restabilit egalitatea zece minute mai târziu, iar Lakatos Erik a readus sătmărenii în avantaj și a stabilit scorul pauzei, 2-1. Unicul gol al reprizei secunde a fost marcat de maramureșeni, Cezar Oros restabilind egalitatea pentru a doua oară și stabilind scorul final al meciului, 2-2. În prelungirile meciului, antrenorul celor de la ACS Gloria Tăuții Măgherăuș a fost eliminat de arbitrul Alin Revnic pentru injurii aduse brigăzii de arbitri, injurii care au continuat și după ce a fost eliminat din teren.

Juniorii U17 au avut o primă repriză echilibrată cu juniorii din Tăuți, care s-a încheiat la egalitate, 1-1, Nicolas Lăpuște fiind marcatorul sătmărenilor, în timp ce partea secundă a fost dominată de LPS, care a mai înscris de patru ori, Andrei Boje reușind o dublă, iar Samuel Gavrău și Rareș Corodan, intrat de pe bancă, au marcat câte un gol.

Etapa următoare, sâmbătă, 14 octombrie, LPS-ul sătmărean va juca în deplasare la CS Sporting Cluj.

CN U19 | Seria 8 | Etapa 8 | LPS Satu Mare 2 - 2 ACS Gloria Tăuții Măgherăuș (1-1)

Marcatori: Angel Onea, Lakatos Erik/Nicolas Gherasim, Cezar Oros;

Arbitru: Bodocan Narcis (Cluj-Napoca);

Asistenți: Revnic Alin (Cluj-Napoca) și Sabou Ionuț (Cluj-Napoca);

LPS Satu Mare: Nicușor Dănuț - Rareș Mureșan, Csatari Mark (cpt.), Angela Onea, Samuel Șimoniac, Andrei Surd, Covacs Ivan, Zsigo Ervin, Denis Buhai, Cătălin Chencean, Lakatos Erik;

Rezerve: Mike Marton - Komaromi Csongor, Matei Por, Darius Ionaș, David Roman, Szulczer Zsolt, Raul Mureșan;

Antrenori: Mihai Sabău-Svegler și Ștefan Gerstenmaier;

ACS Gloria Tăuții Măgherăuș: Andrei Purda - Cezar Oros, Luis Leș, Cezar Vaum, Dănuț Gaga, Răzvan Mărieș (cpt.), Bogdan Andraș, Nicolas Gherasim, Alin Tuns, Orosz Andrei, Raul Blidar;

Rezerve: Cristian Breban, David Bente, Andrei Chincea, Paul Cordoș, Paul Robaș, Alexandru Berinde, Alexandru Cuz, Bogdan Mirea;