După ce vineri, în  prima zi a Campionatul Național de spadă seniori, Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) a câștigat medalia de aur în proba masculină la individual, duminică CSM Satu Mare a câștigat proba pe echipe a Campionatului Naţional de spadă la seniori.

Adrian Szilagyi (CSM Satu Mare) a câștigat, astăzi, ediția 2017 a Campionatului Național de spadă seniori de la Satu Mare, în proba masculină la individual.

Municipiul Satu Mare va găzdui în perioada 26-28 mai, Campionatul Național de seniori la spadă masculin.

Localitatea maghiară Szigetszentmiklos a găzduit sâmbătă și duminică, 6 și 7 mai 2017, o nouă etapă din Circuitul European U14 la floretă feminin și masculin, doar la individual.

MOL România și Fundația pentru Comunitate au decernat Premiile Mentor pentru excelență în educație pentru al șaptelea an consecutiv, iar unul dintre cei zece laureați este antrenorul de scrimă sătmărean, Francisc Csiszar.

Sala de scrimă „Ana Pascu” din București a găzduit în acest weekend întrecerile Campionatului Național de spadă seniori feminin, individual și echipe.

Sătmăreanca Amalia Tătăran a cucerit medalia de argint la Campionatul European de scrimă pentru tineret de la Minsk, în proba de spadă feminin individual.

Laura Badea Cârlescu este noul președinte al Federației Române de Scrimă.

Sala de sport a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu” din Craiova găzduiește de joi și până duminică ediția 2017 a Campionatului Național de spadă pentru tineret.