Înot | David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris, la 100m liber

David Popovici a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris după ce a câştigat, sâmbătă, a cincea medalie de aur la Campionatul Naţional de înot pentru seniori, tineret şi juniori.

Popovici a câștigat proba de 100 m liber cu timpul de 47,61sec. (baremul de calificare olimpic 48,34 sec,), pe locul doi s-a clasat Constantin Stoica (49,98s), iar pe trei a terminat Patrick Sebastian Dinu (50,13s).

“Am reuşit să fac astăzi pentru că mi-am propus. Nu e nicio grabă, aşa am spus zilele trecute. Atunci când nu-ţi doreşti ceva cu orice preţ reuşeşti să atingi. Îmi propun foarte multe. Nu mi-am propus nimic încă pentru Paris. La fiecare competiţie ne propunem, eu şi antrenorul meu, doar să fim ignoranţi faţă de limite”, a declarat Popovici după cursă.

El este al doilea sportiv al Team Romania care îndeplineşte baremul de calificare pentru JO Paris 2024, după atleta Delvine Relin Meringor (maraton). Este a doua ediţie de Jocuri Olimpice pentru David Popovici, după JO Tokyo 2020.