Tenis cu piciorul | Tengo Salonta juniori s-a impus la Cupa Sătmarului, primul turneu din 2022

(1 Vot)

Juniorii celor de la Tengo Salonta au câștigat Cupa Sătmarului, primul turneu de tenis cu piciorul din anul 2022.

Competiția a avut loc în weekend la Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, în organizarea clubului Junii Sătmarului şi a Asociaţiei Judeţene de Fotbal Tenis Bihor și a reunit zece echipe, câte trei din Salonta şi Cluj, două din Satu Mare, respectiv una din Oradea şi Baia Mare.

Echipele participante au fost împărțite de organizatori în două grupe, JSF 1 Cluj-Napoca câștigând Grupa A, cu 7 puncte, pe locul 2 clasându-se Tengo Salonta juniori (5 puncte), iar Grupa B a fost câștigată de Oradea (7 puncte), iar Tengo Salonta seniori (5 puncte) s-a clasat pe locul secund.

În prima semifinală Tengo Salonta juniori a învins cu 2-1 echipa din Oradea, iar în a doua semifinală s-a impus JSF 1 Cluj-Napoca în fața celor de la Tengo Salonta seniori, scor 2-0.

A urmat finala mică, unde Tengo Salonta seniori s-a impus cu 2-0 în fața celor din Oradea, iar marea finală a fost câștigată de Tengo Salonta juniori, care a câştigat cu 2-1 duelul cu JSF 1 Cluj-Napoca.

În data de 26 martie 2022 începe Campionatul României la tenis cu piciorul, Salonta fiind gazda primei etape.  Termenul limita pentru înscrierea echipelor în noul campionat este 1 martie. Termenul limită pentru comunicarea loturilor este 15 martie.

Grupa A: Satu Mare 2, JSF Cluj-Napoca 1, PSG Cluj 1, Tengo Juniori, Baia Mare;

Grupa B: Satu Mare 1, JSF Cluj-Napoca 2, Oradea, Tengo Salonta 1, Tengo Fete;