Rugby | Stejarii au fost învinși de Italia în ultimul meci dinaintea Cupei Mondiale

(0 voturi)

Naționala de rugby a României a pierdut și ultimul meci de pregătire, fiind învinsă de Italia, cu 57-7. Partida a avut loc pe Stadionul Riviera delle Palme în San Benedetto del Tronto.

Stejarii au avut un început curajos de meci, punând presiune și forțând intrarea în 22-ul advers, însă italienii s-au apărat foarte bine. În minutul 5, aceștia au deschis scorul, prin eseul marcat de Paolo Odogwu, care a pătruns în forță,5-0. Cinci minute mai târziu, echilibrul se rupe, după ce Adrian Moțoc vede cartonașul roșu pentru un placaj în zona gâtului, astfelcă până la final România va juca în 14 jucători. Imediat, gazdele marchează eseul cu numărul doi prin Ioane Montana. Mențin presiunea pe Stejari, forțând noi puncte, Luca Morisi scapă spre eseu, însă Hinckley Vaovasa salvează in extremis. Pentru scurt timp însă pentru că Alessandro Garbisi găsește breșa și marchează din nou, tot el transformă, 19-0, minutul 17.

Italia continuă seria încercărilor punând încă două eseuri, prin Capuozzo și Nicotera, 31-0, minutul 28. România nu renunță, caută breșe, construiește atacul, însă nu reușește să treacă de apărarea italienilor. În ultimul minut al primei reprize,  Stejarii au o tușă la 5 metri de terenul de țintă, Cojocaru repune, prinde Stratilă, se face molul de margine, iar Cojocaru culcă balonul. Conache transformă, 31-7. De asemenea, Michele Lamaro, căpitanul Italiei primește galben și este eliminat temporar.

Repriza a doua începe cu un eseu al Italiei, reușit de Michele Lamaro, transformat de Garbisi, 38-7 și cu un nou cartonaș pentru România, Cristi Chirică fiind eliminat temporar, România evoluând în 13 jucători. Stejarii rezistă bine, se apără, însă după mai multe acțiuni succesive, Capuozzo găsește breșa și marchează al doilea său eseu, 43-7. Până la final, gazdele mai pun încă două eseuri pe tabelă, pentru a închide scorul la 57-7.

Meci test | Italia 57-7 România (31-7)

Italia: 1.Ivan Nemer, 2. Giacomo Nicotera, 3.Simone Ferrari, 4.Niccolo Cannone, 5.Dino Lamb, 6. Sebastian Negri, 7. Michele Lamaro (C), 8.Toa Halafihi, 9.Alessandro Garbisi, 10.Paolo Garbisi, 11. Montanna Ioane, 12.Luca Morisi, 13.Juan Ignacio Brex, 14.Paolo Odogwu, 15.Ange Capuozzo

Rezerve: 16. Epalahame Faiva, 17.Federico Zani, 18.Pietro Ceccarelli, 19.Federico Ruzza, 20.Lorenzo Cannone, 21.Alessandro Fusco, 22.Tommaso Allan, 23. Lorenzo Pani

Antrenor: Kieran Crowley;

România: 1. Iulian Hartig (RC Bassin d’Arcachon), 2. Ovidiu Cojocaru (CS Dinamo), 3. Alexandru Gordaș (CS Dinamo) , 4. Adrian Moțoc (Biarritz), 5. Ștefan Iancu (CSM Știința Baia Mare), 6. Damian Strătilă (CSA Steaua), 7. Vlad Neculau (SCM USV Timișoara), 8. Cristi Chirica (C)(CS Dinamo), 9. Alin Conache (SCM USV Timișoara), 10. Mihai Mureșan (CSM Știința Baia Mare) 11. Nicolas Onuțu (CS Vienne), 12. Manumua Tevita (SCM USV Timișoara), 13. Jason Tomane (CSM Știința Baia Mare), 14. Marius Simionescu (SCM USV Timișoara), 15. Hinckley Vaovasa (CSA Steaua)

Rezerve: 16. Florin Bărdașu (CSA Steaua), 17. Alexandru Savin (CSA Steaua), 18. Gheorghe Gajion (Stade Montois), 19. Cristi Boboc (CSA Steaua), 20. Dragoș Ser (CSA Steaua), 21. Florin Surugiu (CSA Steaua), 22. Gabriel Pop (CS Dinamo), 23. Tudor Boldor (CS Dinamo)

Antrenor: Eugen Apjok;