smarald tennis club
Liga Zimbrilor | Înfrângere usturătoare pentru handbaliștii sătmăreni Foto: Valentin Păduraru

Liga Zimbrilor | Înfrângere usturătoare pentru handbaliștii sătmăreni

(5 voturi)
Handbaliștii de la CSM Satu Mare au suferit astăzi cea mai usturătoare înfrângere din acest sezon, 41-27 în fața campioanei Dinamo București.
Echipa pregătită de Eliodor Voica a venit la Satu Mare după o victorie în ultimul meci disputat pe teren propriu în Liga Campionilor, 35-29 în faţa echipei ABC UMinho Braga și a dorit să mențină ritmul și contra sătmărenilor care, din păcate, nu au putut decât să limiteze proporțiile scorului.
CSM Satu Mare a deschis scorul în minutul 2, după care bucureștenii au marcat pe contraatac de patru ori consecutiv din pase primite de la jucătorii sătmăreni, 1-4 (min. 5). Lazic a marcat golul doi în minutul șapte, iar în minutul 13 scorul era deja 11-3 pentru Dinamo. Până la pauză sătmărenii au mai înscris nouă goluri, trei dintre ele fiind marcate de Olah din 7m, în timp ce dinamoviștiiau intrat la pauză cu 19 goluri marcate.

În repriza secundă, elevii lui Iuliu Varady au avut câteva momente în care au jucat bine, însă acestea au fost foarte puține, iar dinamoviștii au jucat în același ritm, cu atacuri poziționale consistente și cu contraatacuri foarte rapide, inclusiv pe final când au evoluat doar rezervele. Din păcate, în meciul de astăzi apărarea sătmăreană nu a făcut față atacurilor dinamoviste, la fel ca în multe alte meciuri din acest sezon, iar cele 41 de goluri încasate au dovedit că este nevoie de întăriri în acest compartiment. CSM Satu Mare rămâne echipa cu cea mai slabă apărare din Liga Zimbrilor, fiind singura echipă care a încasat peste 400 de goluri în aceste 14 etape, iar astăzi au mai stabilit un record negativ cu cele 41 de goluri încasate... Pentru CSM Satu Mare urmează deplasarea de la Focșani de sâmbătă, 10 decembrie.
  • ”Am început foarte prost meciul, cred că ne-am speriat că vine Dinamo București. Am intrat foarte timorați în meci și am cedat primele 15 minute, iar ei ne-au prins foarte mult pe contraatac și de acolo cred că și moralul nostru a fost la pământ.41 (...) Dinamo este o echipă care când vrea să joace, joacă foarte bine și eu zic că nu are cine să le stea în cale nici anul acesta. O înfrângere la 14 goluri este dureroasă”, a declarat imediat după meci antrenorul sătmărenilor, Iuliu Varady.
CSM Satu Mare: Orban, Cioroiu – Lazic 8 goluri, Olah 6 goluri (5 din 7m), Morar 3 goluri, Bejinariu 3 goluri, Rogoz 2 goluri, Ungar 1 gol, Trifunovic 1 gol, Mureșan 1 gol, Crăciun 1 gol, Munea 1 gol.