smarald tennis club

Liga a IV-a Elite: Someșul Oar s-a impus în derby-ul cu Talna Orașu Nou. Rezultatele etapei

(4 voturi)
Etapa a XIX-a din liga de elită a fotbalului județean sătmărean a început sâmbătă cu victoriile categorice obținute de Recolta Dorolț, 12-1 cu Crasna Moftinu Mic și Luceafărul Decebal, 5-1, în deplasare la Beltiug, iar în cele trei meciuri programate astăzi s-au înregistrat două victorii ale oaspeților și un egal.
În derby-ul etapei de la Orașu Nou, după o primă repriză echilibrată în care nu s-a marcat niciun gol, Someșul Oar a marcat de două ori în repriza secundă și a câștigat trei puncte importante care țin echipa lui Micaș la un punct în spatele liderului Recolta Dorolț.

ACS Voința Doba a făcut o primă repriză bună în meciul de pe teren propriu contra celor de la Unirea Tășnad și au intrat la pauză cu scorul de 1-0, Marius Raț marcând în minutul 22. Însă pauza le-a priit mai mult jucătorilor antrenați de Bogdi Moise care au revenit mai hotărâți pe teren și au egalat la opt minute de la reluarea jocului prin Alexandru Lază, iar în ultimele zece minute ale jocului, Flaviu Panc a marcat o dublă care aduce a patra victorie consecutivă pentru tășnădeni.

Cel mai interesant meci al etapei s-a disputat la Micula unde gazdele au fost ținute în șah pe toată durata meciului de puștii lui Răzvan Nintaș. Eroul gazdelor în meciul de azi a fost Horvath Joszef care a reușit un hat-trick decisiv pentru rezultatul de egalitate obținut de Turul Micula în ultimele minute ale meciului.
La pauză s-a intrat fără gol marcat, însă în repriza secundă, după câteva minute de echilibru, s-a marcat o dată la șase minute. Gazdele au avut inițiativa și au condus cu 1-0 (min. 52) și 2-1 până în minutul 72 când a reușit să egaleze Alex Malinetescu, iar cu cinci minute înainte de final, Cristian Ardelean a marcat și el pentru Victoria Carei (2-3), însă Horvath Joszef a închis tabela cu al treilea gol în minutul 88.