Cel mai vechi concurs de ciclism și de alergare din județul Satu Mare va avea loc anul acesta de 1 iunie, în locul deja bine cunoscut: zona lacului Mujdeni.

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare joacă marți, de la ora 18:00, primul meci din cadrul turul doi al play-off-ului Ligii Naționale de Baschet Feminin în compania echipei CSTBv Olimpia CSU Brașov.

La finalul săptămânii trecute, Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare a fost gazda fazei regionale a campionatului național școlar de fotbal ce se desfășoară sub egida ”Olimpiadei Gimnaziilor”, competiție la care LPS Satu Mare s-a clasat pe locul doi.

Sâmbătă după-amiază, pe cochetul teren din Păulești, echipa pregătită de Florin Fabian a învins, în cadrul etapei a XIV-a din Liga Nord Vest U16, ocupanta locului doi în clasamentul competiției, Viitorul Oradea.

Suporterii și jucătorii echipei Olimpia MCMXXI Satu Mare au sărbătorit astăzi două evenimente importante pentru club, primul, și cel mai important, este numirea în funcția de președinte de onoare al clubului a celui mai vechi suporter activ al Olimpiei - Bodi Rudolf (Rudi bácsi), iar al doilea a fost a 12-a victorie consecutivă din acest sezon, 2-0 la Dindești.

În această după-amiază s-au disputat toate meciurile din cadrul etapei a XX-a, etapă în care primele trei clasate ale seriei au câștigat fără probleme, astfel că nu sunt modificări în fruntea clasamentului.

Vineri după-amiază, în primul joc al etapei a XVI-a din Seria A a ligii a patra, Talna Orașu Nou a încheiat la egalitate în deplasare la Dumbrava, iar astăzi, Energia Negrești a câștigat pe terenul celor de la Micula și s-a distanțat la trei puncte în fruntea seriei.

Astăzi, la prânz, pe o vreme superbă și în fața câtorva zeci de spectatori, echipa pregătită de Zoli Ritli a obținut cea mai categorică victorie din acest sezon, 14-0 cu Someșul Oar.

Vineri, în primul meci din cadrul etapei a XVI-a din Seria B a ligii a patra sătmărene, Recolta Dorolț a obținut o victorie categorică, 6-0 în fața vecinei de clasament, Voința Babța.

Jucătorii Unirii Tășnad au obținut în această după-amiază prima victorie din acest an în fața propriilor suporteri, 6-1 în fața ultimei clasate din Seria 5, CS Iernut.