Cupa României | CSM-ul sătmărean părăsește competiția după înfrângerea de pe teren propriu cu Minaur Baia Mare

(6 voturi)

După victoria norocoasă obținută la ultima fază pe terenul celor de la Sighetu Marmației în primul tur al Cupei României, în această seară, CSM-ul sătmărean a părăsit competiția după înfrângerea suferită pe teren propriu în fața Minaurului Baia Mare.

Duelul din acesta seară de pe Stadionul Olimpa ”Daniel Prodan” din municipiul Satu Mare a adus față în față două echipe complet schimbate față de sezonul trecut, cu obiective diferite dar și cu ambiții diferite.

În meciul de astăzi jucătorii băimăreni au fost mult mai prezenți în joc, parcă mai proaspeți și cu siguranță mult mai ambițioși, băieții pregătiți de Ciprian Danciu fiind mai tot timpul primii la minge, iar rezultatul este unul care reflectă jocul celor două echipe. De altfel, sătmărenii au părut dezorganizați la fazele fixe, iar faptul că portarul Moldovan a fost cel mai bun jucător al sătmărenilor, cu câteva intervenții foarte bune pe parcursul primei reprize, spune foarte multe despre jocul CSM-ului… Despre introducerea a doi fundași centrali pe final de meci, Răzvan Prodan (min. 65) și Florin Mureșan (min. 79), ne scutește de prea multe comentarii despre ce s-a dorit de la acest meci…

Băimărenii au deschis scorul prin Darius Gherman, în minutul 23, care a preluat dintre doi apărători sătmăreni în colțul careului mic și a șutat din întoarcere peste portarul Moldovan și a stabilit scorul pauzei, 0-1. CSM-ul sătmărean a restabilit egalitatea în debutul reprizei secunde prin Adrian Șter (min. 47), însă egalitatea a durat doar șase minute, Raul Gherman readucând Minaurul în avantaj în minutul 53, iar Daniel Stoian a dus scorul la 3-1 pentru băimăreni cu o lovitură de cap, după o lovitură de colț (65). Scorul final al jocului a fost stabilit de Veress Zsombor în prelungirile jocului, 2-3, și băimăreni se califică în faza următoare a competiției.

cupa romaniei csm sm minaur baia mare 1

Cupa României | CSM Olimpia Satu Mare 2 - 3 Minaur Baia Mare (0-1)

Marcatori: Adrian Șter, Veress Zsombor/Darius Gherman, Raul Gherman, Daniel Stoian;

Arbitru: Lunca Dragoș (Cluj-Napoca);

Asistenți: Popa Daniel (Câmpeni) și Sabou Ionuț (Cluj-Napoca);

Delegat de joc: Cozma Marius (Zalău);

CSM Olimpia Satu Mare: Denis Moldovan – Paul Copaci, Adrian Bura, Adrian Micaș (cpt.), Mihai Lazăr, Viorel Chinde, Emanuel Morar, Daniel Vereguț, Adrian Șter, Suveg Nandor, Raul Apai;

Rezerve: Mihail Berbecă - Nandor Pop, Marco Bota, Răzvan Prodan, Veress Zsombor, Florin Mureşan, Patrick Tamaş, Denis Lazăr, Răzvan Lucuţ;

Antrenor: Cosmin Iuhas;

Minaur Baia Mare: Raul Bara – Laurențiu Achim, Raul Gherman, Daniel Stoian, Alexandru Cîmpan, Denis Matei, David Simion (cpt.), Marius Potcoavă, Darius Gherman, Ionuț Ilieş, Brian Lemac;

Rezerve: Emanuel Breban, Cristian Paicu, Erik Piroska, Ivan Uervantev, Sebastian Hidigan, Calvin Cândea, Fedor Buciuta, Richard-Ray Cin, Mario Leş;