Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me
Rugby | Stejarii au învins Rusia, scor 30-10, în Rugby Europe Championship Foto: Federația Română de Rugby

Rugby | Stejarii au învins Rusia, scor 30-10, în Rugby Europe Championship

Evaluaţi acest articol
(6 voturi)
Reprezentativa de rugby a României a învins, sâmbătă, la Soci, cu scorul de 30-10, selecţionata Rusiei, în etapa a 3-a contând pentru Rugby Europe Championship, competiție criteriu de calificare la Cupa Mondiala din 2019, echipa noastră națională obținând și punctul bonus ofensiv.
Inca din primele minute ale partidei Romania a avut initiativa, iar presiunea echipei noastre se putea materializa in minutul 5 prin Madalin Lemnaru, insa acesta nu a ajuns la timp pentru a culca balonul in terenul de tinta al gazdelor. Trei minute mai tarziu Ionel Badiu a profitat de un rebond si a marcat prima incercare a partidei, respectiv prima incercare personala in tricoul Stejarilor.
Florin Vlaicu a transformat si astfel a depasit borna celor 800 de puncte marcate pentru echipa nationala, in replica fundasul Yuri Kushnarev avand sansa de a reduce ecartul, acesta insa a irosit tentativa de tinta avuta la dispozitie. Ursii au ramas in ofensiva si acelasi Yuri Kushnarev a patruns periculos catre terenul nostru de tinta, insa Ionut Dumitru a evitat pericolul cu un placaj decisiv.
Pana in minutul 26 s-a jucat cu precadera intre cele doua linii de 22, moment in care Valentin Calafeteanu a trimis un balon peste defensiva gazdelor, Yuri Kushnarev nu a intuit corect traiectoria balonului pe care l-a interceptat Madalin Lemnaru, eseul acesuia transformat de Florin Vlaicu ducand scorul la 14-0 in favoarea noastra.
Ne puteam desprinde la 17 puncte in minutul 33, dar de la 45 de metri fata de butul advers, Valentin Calafeteanu a ratat o lovitura de pedeapsa in schimb Yuri Kushnarev a fost precis, acesta stabilind rezultatul pauzei 14-3 in favoarea Romaniei.

In partea secunda Stejarii au inceput prin a-si consolida avantajul, astfel ca prin iesirea lui Florin Vlaicu accidentat, Valentin Calafeteanu a preluat postul de transformer si in minutele 45 si 47 a concretizat doua lovituri de pedeapsa, ambele de la peste 35 de meri distanta fata de butul ursilor.
Rusia a revenit si a fost mai prezenta in joc, Stejarii fiind nevoiti sa evolueze in 14 jucatori dupa ce Jody Rose a vazut cartonsul galben, echipa noastra a gestionat insa perfect cele zece minute de inferioritate si fara a primi puncte a izbutit sa bata din nou defensiva adversa prin eseul lui Viorel Lucaci dupa un mol de margine.
Finalul a fost spectaculos pentru ca ursii au marcat o incercare prin Valeriy Morozov iar apoi pana la ultimul fluier al arbitrului s-a jucat pe contre, Jody Rose, atent a interceptat un balon si nu a mai putut fi oprit in cursa sa catre cel de-al patrulea eseu, astfel ca Stejarii s-au ales in urma victoriei si cu bonusul ofensiv.
In acest moment Romania are doua victorii din trei partide si noua puncte acumulate in clasamentul editiei 2017 a Rugby Europe Championship, urmatoarea partida a Stejarilor fiind programata pe 11 martie la Bruxelles unde vom intalni Belgia.

Rugby Europe Championship: Rusia 10-30 Romania (3-14)
Stadion: Central, Soci;
Arbitri: Sean Gallagher(Irlanda)- Joy Neville(Irlanda), Karol Collins(Irlanda);
Au marcat: Morozov-e, Kushnarev-tr,lp respectiv Badiu-e,Lemnaru-e, Lucaci-e, Rose-e, Vlaicu-2tr, Calafeteanu-2lp;
Cartonas galben: Rose;

Rusia: 1. Andrey Polivalov (Yenisey), 2. Valery Tsnobiladze (Krasny Yar), 3. Innokenty Zykov (Yenisey), 4. Bogdan Fedotko (Krasny Yar), 5. Evgeny Elgin (Yenisey), 6. Victor Gresev (Krasny Yar), 7. Pavel Butenko (Yenisey), 8. Anton Rudoi (Yenisey), 9. Alexey Shcherban (Yenisey), 10. Ramil Gysin (Yenisey), 11. Denis Simplikevich (Yenisey), 12. Dmitry Gerasimov (Yenisey), 13. Vasily Artemyev (c) (Krasny Yar), 14. Igor Galinovskiy (Krasny Yar), 15. Yuri Kushnarev (Yenisey);
Rezerve: 16. Nazir Gasanov (Kuban), 17. Valeriy Morozov (Yenisey), 18. Azamat Bitiev (Krsany Yar), 19. Dmitry Krotov (Yenisey), 20. Andrey Temnov (Yenisey), 21. Konstantin Uzunov (Yenisey), 22. Alexey Mikhaltsov (Yenisey), 23. Igor Kurashov (Yenisey);

România: 1. Ionel Badiu (Carcassonne), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Alexandru Tarus (Beziers), 4. Marius Antonescu (Tarbes), 5. Johan Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 6. Viorel Lucaci (Steaua Bucuresti), 7. Mihai Macovei (c) (Colomiers), 8. Andrei Gorcioaia (Massy), 9. Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 10. Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti), 11. Madalin Lemnaru (Timisoara Saracens), 12. Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare), 13. Jack Umaga (Timisoara Saracens), 14. Ionut Dumitru (Steaua Bucuresti), 15. Catalin Fercu (Timisoara Saracens);
Rezerve: 16. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 17. Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 18. Alexandru Gordas (Steaua Bucuresti), 19. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 20. Lucian Muresan (Timisoara Saracens), 21. Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 22. Jody Rose (Timisoara Saracens), 23. Stephen Shennan (Timisoara Saracens).

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Media

Rugby Union of Russia
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii