Fotbal. Liga 2: Olimpia se întoarce victorioasă din deplasarea de la Pâncota

(1 Vot)
FC Olimpia Satu Mare a jucat astăzi în deplasare la Pâncota meciul programat în etapa a IX-a din Seria a II-a a Ligii a II-a.
După înfrângerea de pe teren propriu înregistrată sâmbăta trecută, sătmărenii și-au recuperat astăzi punctele pierdute după victoria cu scorul de 1-0 din deplasarea de la Pâncota. Galben-albaștrii au marcat unicul gol prin puștiul Bura care a marcat, la șase minute după pauză, Boștină pasându-i perfect în fața porții, după o cursă pe partea dreapta. Imediat după deschiderea scorului, Boștină a avut șansa să facă 2-0, însă portarul Irimia a respins șutul acestuia de la 16 metri.
Înainte cu cinci minute de finalul meciului, Selagea scapă singur pe contraatac, însă șutul la colțul lung de la 14 metri, lateral dreapta, trece pe lângă poarta Irimia. Finalul de meci este foarte încins, Băican fiind eliminat după o ciondăneală cu atacantul gazdelor - Alin Mihai, antrenorul Csik efectuând toate schimbările l-a trimis în poartă pe Boștină, care a trebuit să apere în cele cinci minute de prelungire arătate de arbitrul Marius Omuț. Gazdele au atacat în continuu pe finalul de meci însă fără nicio ocazie clară de a înscrie, sătmărenii câștigă și revin pe loc de play-off.
În etapa viitoare, FC Olimpia Satu Mare joacă tot în deplasare, la ocupanta locului II din clasament, CSM Râmnicu Vâlcea.

Șoimii Pâncota 0 - 1 FC Olimpia Satu Mare
Stadion: Șoimii;
Arbitru: Marius Omuț (Oradea);
Asistenți: Radu Despa (Baia Mare), Raul Ghiciulescu (Lugoj);
Rezervă: Răzvan Ladăr (Oradea);
Observatori FRF: Aron Huzu (Sibiu), Dumitru Paraschiv (Drobeta Turnu Severin);
Marcator: Bura (min. 51);

Șoimii Pâncota: Irimia – Dan, Dubeștean, Pascaruiu, Siminic – Pavel (min. 46, Fuchs), Issa – Leucuța (min. 64, Oprea), Dragalina (min. 64, Danci), Pirtea – A. Mihai;
Antrenor: Ionuţ Popa

FC Olimpia Satu Mare: Băican – Muntean, Tătaru, Heil, Iuhas – Rus (min.76, Chivari), Villand, Takacs, Faur (min. 46, Boștină) – Bura (min. 80, Selagea), Bîgiu;