Baraj | Olimpia a câștigat la scor returul cu Luceafărul Bălan și a promovat în Liga 3 Foto: Sebastian Tăbăcaru

(7 voturi)

Stadionul Someşul din municipiul Satu Mare a găzduit în această seară meciul retur al barajului de promovare în Liga 3 dintre Olimpia MCMXXI şi Luceafărul Bălan. În meciul tur, disputat sâmbăta trecută pe terenul din Gâlgău Alamșului, sătmărenii s-au impus cu scorul de 5-2, Remi Emeriau reușind un hattrick, iar Elisama Padilla jr. și Alex Micle au marcat câte un gol.

Jocul de astăzi, disputat în fața unei tribune pline, a început cu lovitura de început dată de fostul jucător al Olimpiei, Petre Batin și a fost dominat din primul până în ultimul minut de jucătorii pregătiți de Cristi Popa, iar faptul că portarul Szabolcs Kerekes a fost cel mai bun jucător al oaspeților spune multe despre jocul Luceafărului…

baraj liga3 retur olimpia luceafarul balan 1

baraj liga3 retur olimpia luceafarul balan 3

Sătmărenii au marcat o ”manita” pe parcursul primei reprize, Elisama Padilla jr. a deschis scorul din penalty, în minutul 10, după un fault în careu asupra lui Maris Duca, cinci minute mai târziu, Denis Batin a finalizat din postură de singur cu portarul un contraatac rapid al Olimpiei, 2-0, Alex Micle a marcat golul trei în minutul 19, Padilla a reușit dubla cu zece minute înainte de pauză, iar în prelungirile reprizei, atacantul Remi Emeriau a marcat pentru 5-0 și a stabilit scorul pauzei.

baraj liga3 retur olimpia luceafarul balan 2

În repriza secundă sătmărenii au ”redus” turația motoarelor, Remi Emeriau marcând primul gol al reprizei, de altfel cel mai frumos gol al meciului, scăriță de la marginea careului de 16m, iar două minute mai târziu Raul Ștef (min. 75) a marcat golul șapte. Ultimele goluri ale meciului au fost marcate de Alin Gombar, în minutul 80, respectiv Mădălin Mureşan, ambele din lovituri de la 11m și sătmărenii s-au impus cu scorul de 8-1 și au obținut promovarea în liga a treia.

La final jucătorii Olimpiei au sărbătorit alături de suporterii care încă de la înființarea echipei au fost o forță motrice importantă în spatele succesului, oferind susținere necondiționată și entuziasm la fiecare meci. Cu această promovare, echipa primește și un impuls considerabil în atragerea unui număr mai mare de fani și în creșterea bazei de suporteri.

Această promovare reprezintă o mare realizare pentru clubul sătmărean și o recunoaștere a muncii și dedicării depuse de jucători, antrenori și staff-ul tehnic de-a lungul celor cinci ani de la înființare.

baraj liga3 retur olimpia luceafarul balan 4

Baraj Liga 3 | SC Olimpia MCMXXI Satu Mare 8 - 1 Luceafărul Bălan (5-0)

Marcatori: Elisama Padilla jr. (2), Denis Batin, Alex Micle, Remi Emeriau (2), Raul Ștef, Alin Gombar/Mădălin Mureşan;

Arbitru: Baciu Andrei (Botoşani);

Asistenți: Noroc Mihaiță (Botoşani) și Brînză Iulian (Botoşani);

Delegat de joc: Kemenes Emil (Baia Mare);

Observator arbitri: Pantea Cornel (Oradea);

FC Olimpia MCMXXI Satu Mare: Vlăduţ Duca – Raul Apai, Alin Lung (cpt.), Aidebe Maxime, Florin Palinceac, Denis Batin, Maris Duca, Raul Ştef, Alex Micle, Elisama Padilla jr., Remi Emeriau;

Rezerve: Adelin Oltean - Artem Tserr, Cristian Varga, Panin Kostiantyn, Erich Srepler, Johnathon Bicknell, Alin Gombar, Luca Crainic;

Antrenor: Cristian Popa;

baraj liga3 retur olimpia luceafarul balan 5

Luceafărul Bălan: Szabolcs Kerekes – Ionuţ Marian, Dragoş Olteanu, Claudiu Cheţa (cpt.), Andras Kelemen, Alex Păcurar, Sebastian Rad, Mădălin Mureşan, Nicolae Danciu, Rareş Anca;

Rezerve: Octavian Tala, Vlad Porumb, Marius Chiş, Mihai Doroftei, Marius Teglaş, Cristian Lupoian, Teodor Petrişor;