Juniori U19 | Victorie pentru LPS Satu Mare în primul meci oficial din acest an

(2 voturi)

După o pauză îndelungată, sâmbătă s-au reluat meciurile din Campionatul Național U19, iar jucătorii LPS-ului au jucat în deplasare meciul etapei a cincea din play-off-ul Seriei 8.

Jucătorii pregătiți de Mihai Sabău-Svegler și Ștefan Gerstenmaier au jucat pe terenul celor de la Sporting Cluj, iar la finalul unui joc disputat, cu multe ocazii de gol s-au impus cu scorul de 3-2.

Jocul a început cum nu se poate mai bine pentru LPS-ul sătmărean, Lakatos Erik deschizând scorul încă din minutul 3, după o pasă perfectă trimisă de Buhai, 0-1. În minutul 30, cei doi au schimbat rolurile, Lakatos a pasat pentru Denis Buhai, care a dublat avantajul sătmărenilor și a stabilit scorul pauzei, 0-2.

Clujenii au redus din diferență în debutul reprizei secunde prin Paul Oltean, șut din afara careului, deviat, 1-2, după care sătmărenii au avut două ocazii de a majora avantajul, însă lovitura de cap trimisă de Szenasi Mark după o lovitură de colț, lovește transversala, iar căpitanul Csatari a trimis cu capul în bară, după o centrare bună trimisă de Buhai. În minutul 68, Lakatos Erik este faultat în careu și Denis Buhai transformă, 1-3, după care Lakatos Erik a fost faultat grosolan și nu a mai putut continua jocul (va lipsi o perioadă de timp), în locul său intrând Samuel Șimoniac. Scorul final a fost stabilit cu două minute înainte de finalul jocului, Szucs Emil marcând pentru Sporting cu un lob peste portarul Crișan, 2-3.

Etapa următoare, sâmbătă, 23 martie, LPS Satu Mare va juca din nou în deplasare, la penultima clasată Minaur Baia Mare, iar peste două săptămâni, va juca la Cluj derby-ul seriei cu LPS Cluj-Napoca.

cn u19 sporting cluj lps satu mare 1

CN U19 | Play-Off | Etapa 5 | Sporting Cluj 2-3 LPS Satu Mare (0-2)

Marcatori: Paul Oltean (min. 50), Szucs Emil (min. 89)/Lakatos Erik (min. 3), Denis Buhai (min. 30, 68);

Arbitru: Seiche Lazăr Flavius (Sânmihaiu Almaşului)

Asistenți: Negrean Adrian (Zalău) și Iancău Adrian (Zalău)

Sporting Cluj: Ion Fetco - Szucs Emil, Nicolas Bohățiel, Kiraly Norbert, Paul Oltean, George Vele, Raul Drăgan, Claudiu Lingurar (cpt.), Erik Pișchelar, Alex Gliga, Paul Șandor;

Rezerve: Bogdan Vidrean - Gabriel Melean, Florin Păun, Ionuț Bizău, Ioc Joao-Tiago, Alberto Clapa, Alexandru Berende, Ștefan Pop, Flaviu Ciortea;

Antrenori: Mihai Georgescu și Alin Bărăian;

LPS Satu Mare: Alexandru Crișan - Szenasi Mark, Rareș Mureșan, Csatari Mark (cpt.), Angel Onea, Luca Coceriuc, Matei Por, Denis Buhai, Valentin Oneț, Covacs Nandor, Lakatos Erik;

4. FC Unirea Dej (5-9) 26p
5. Minaur Baia Mare (3-14) 19p
6. Sporting Cluj (8-12) 17p