Juniori | LPS Satu Mare a început cu dreptul Campionatul Național U16

În această dimineață, pe terenul din Dorolț, juniorii U16 de la LPS Satu Mare au jucat primul meci din sezonul 2019/2020 al Campionatului Național.

Puștii sătmăreni au câștigat în prelungiri jocul disputat în compania celor de la LPS Bihorul Oradea și au început cu dreptul sezonul competițional.

Meciul a început cum nu se poate mai prost pentru sătmăreni, Alex Panc deschizând scorul pentru orădeni în minutul trei al jocului, după o lovitură de colț executată repede. După primirea golului, sătmărenii au pus stăpânire pe joc, au dominat teritorial, și-au creat multe ocazii de poartă, au avut opt lovituri de colț,  însă până la pauză nu au reușit să înscrie și s-a intrat la cabine cu oaspeții în avantaj.

Repriza secundă a început tot cu sătmărenii în atac, iar în minutul 70 Alex Micle a reușit să egaleze, 1-1, și, în ciuda celor patru situații de ”singur cu portarul” ratate de sătmăreni, jocul părea că se îndreaptă spre o remiză. Andrei Zbona nu a fost de acord și în minutul 90+3 a marcat și a adus victoria sătmărenilor în meciul de debut din Campionatul Național U16.

• ”A fost un meci care a început prost pentru noi, cu un gol primit în minutul 3... Ulterior am început să punem stăpânire pe joc și să-l controlam. Am reușit să egalam târziu, după care, la ultima fază, am reușit să câștigăm. Felicit copiii pentru efortul depus și pentru că au crezut până la final în victorie”, a declarat pentru Sportul Sătmărean, Cosmin Iuhas.

Etapa următoare, miercuri, 14 august, LPS Satu Mare va primi vizita celor de la CFR Cluj.

CN U16 | Etapa 1 | LPS Satu Mare 2 - 1 LPS Bihorul Oradea (0-1)

Marcatori: Alex Micle (min 70), Andrei Zbona (min.  90+3)/ Alex Panc (min. 3);

Arbitru: Morar Cătălin Sergiu (Zalău);

Asistenți: Corb Sergiu Paul (Zalău) și Seutea Georgiana (Zalău);

LPS Satu Mare: Rareș Oșan - Raul apai, Rarel Mureșan, Paul Micle, Adrian Godja (cpt.), Nandor Pop, Nicolas Tafa, Andrei Zbona, Tamas Patric, Alexandru Mic, Alex Micle;

Rezerve: Șerban Palage - Denis Lazar, Hajdu Denis, Denis Cortel, Ionuț Tite, Marian Turtureanu, Toth Cristian;

Antrenori: Cosmin Iuhas și Cristi Popa;

LPS Bihorul Oradea: Robert Bodea - Mario Bora, Seastian Cucu, Noris Bota, Marian Covrig, David Mailinger (cpt.), Darius Pop, Darius Cotandache, Alexei Istvan, Luca Tifra, Alex Panc;