Baraj | CSM Satu Mare va evolua din sezonul viitor în Liga 3  Foto: Facebook/CSM Satu Mare

Baraj | CSM Satu Mare va evolua din sezonul viitor în Liga 3 

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

CSM Satu Mare a încheiat la egalitate, 1-1, returul barajului de promovare cu campioana Ligii a IV-a din județul Bistrița-Năsăud, Minerul Rodna, și din sezonul viitor va evolua în Liga 3.

După victoria la scor, 5-0, din meciul tur al barajului, sătmărenii nu au forțat în deplasarea de la Bistrița, echipa pregătită de Ritli fiind preocupată pe parcursul primei reprize să nu primească gol, iar în repriza secundă a ieșit la joc, a egalat și a obținut promovarea în Liga 3 la finalul unui sezon în care pierdut doar două meciuri, 1-2 în finala cu Talna Orașu Nou și 1-2 cu Fortua Căpleni în Cupa României-faza județeană.

Meciul disputat pe terenul din Rodna a fost dominată de gazde, care şi-au arătat intenţiile ofensive încă din primele minute ale jocului şi, după ratarea lui Lazăr Boldiş din min. 13, au reuşit să deschidă scorul în minutul 23, prin Pantelimon, iar înainte de pauză, ”minerii” își puteau dubla avantajul, însă Prodan n-a nimerit cadrul porţii dintr-o poziţie excelentă.

Repriza secundă a fost dominată de jucătorii pregătiți de Zoli Ritli, care au reușit să egaleze după cinci minute de la starul reprizei, căpitanul-golgheter, Gabriel Cădar, marcând direct din lovitură liberă. Până la final nu s-a mai înscris deși sătmărenii au avut câteva ocazii bune de a marca și echipa CSM-ului încheie neînvinsă barajul de promovare în Liga 3. 

La finalul acestui baraj pentru promovarea în Liga 3, toate CSM-urile participante au obţinut promovarea (Satu Mare, Bacău, Târgu Mureş şi Slatina), în timp ce 

marea perdantă a barajului este campioana Bucureştiului, Carmen, învingătoarea Stelei, cea care la baraj nu a putut trece de reprezentanta judeţului Călăraşi, Mostiştea Ulmu. În tur, la Ulmu, a fost 3-3, iar în retur, Mostiştea a câştigat la Bucureşti cu 2-1, producând surpriza.

 

Baraj Liga 3 | Minerul Rodna 1 -1 CSM Satu Mare (1-0)

Marcatori: Avram (min. 23) / Cădar (min. 53);

Arbitru: Szekely Zoltan (Baia Mare);

Asistenți: Soponar Răzvan Ionuț (Baia Mare) și Lar Daniel Ștefan (Baia Mare); 

Observatori: Gheorghe Constantin (Suceava) și China Cristian (Baia Mare);

Minerul Rodna: Vasile Avram - Prodan,  Pantelimon Avram, Popârțac, Hoza, Alexandru Boldiș, Viliczki, Munteanu, Capră, Lazăr Boldiș, Coșneac;

CSM Satu Mare: Curileac - Ţoca, Ritli, Doroş, Faur, (min. 84, Jakab) Simon (min. 83, Tincău), Schwarzkopf, Ionescu, B. Nyilvan (min. 89, Chifor), Cădar, Chitaş (min. 86, R. Nyilvan);

Antrenor: Zoltan Ritli;

 

Rezultatele manşei retur a barajului pentru promovarea în Liga 3:

Regiunea 1, Nord-Est:

Viitorul Albeşti (BT) 1-1 CSM BACĂU (BC) (0-5 în tur)

OZANA TÂRGU NEAMŢ (NT) 1-2 Viitorul Liteni (SV) (4-1 în tur)

Moldova Cristeşti (IS) - HUŞANA HUŞI (VS)  - Moldova Cristeşti nu are CIS şi nu are drept de participare.

Regiunea 2, Nord-Vest:

UNIREA MIRŞID (SJ) 2-0 Viitorul Ulmeni (MM) (2-2 în tur)

Minerul Rodna (BN) 1-1 CSM SATU MARE (SM) (0-5 în tur) 

CSC SÂNMARTIN (BH) 2-0 CS Floreşti (CJ) (2-0 în tur)

Regiunea 3, Centru

VIITORUL ŞELIMBĂR (SB) 2-1 CS Gheorgheni (HR) (3-2 în tur)

Olimpic Zărneşti (BV) 3-2 STĂRUINŢA ZAGON (CV) (1-2 în tur)

Sportul Petreşti (AB) 2-3 CSM TÂRGU MUREŞ (MS) (0-6 în tur)

Regiunea 4, Vest:

FORTUNA BECICHERECU MIC (TM) 6-1 Voinţa Lupac (CS) (2-0 în tur)

Retezatul Haţeg (HD) 0-1 PROGRESUL PECICA (AR) (1-2 în tur)

GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEŞTI (GJ) 3-0 CS Strehaia (MH) 3-0   (1-2 în tur)

Regiunea 5, Sud-Vest:

VIITORUL DĂEŞTI (VL) 3-0 Real Bradu (AG) (2-1 în tur)

TRACTORUL CETATE (DJ) 1-0 Unirea Brânceni (TR) (0-0 în tur)

Gloria Corneşti (DB) 1-2 CSM SLATINA (OT) (0-2 în tur) 

Regiunea 6, Sud:

Carmen Bucureşti (B) 1-2 MOSTIŞTEA ULMU (CL) (3-3 în tur)

Viitorul Pantelimon (IF) 0-0 RECOLTA GHEROGHE DOJA (IL) (0-2 în tur)

CS BLEJOI (PH) 6-1 AS Mihai Bravu (GR) (3-0 în tur)

Regiunea 7, Sud-Est:

AS Fotbal Team Săgeata (BZ) 0-3 ACS UNIVERSITATEA DUNĂREA DE JOS GALAŢI (GL) (1-2 în tur)

Mausoleul Mărăşeşti (VN) 0-3 VIITORUL IANCA (BR) (1-5 în tur)

POSEIDON LIMANU - 2 MAI (CT) 6-1 Pescăruşul Sarichioi Junior (TL) (2-1 în tur)

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

energy kardio club iunie 2019

Rezultate și clasamente fotbal județean

  1. L 4A
  2. L 4B
  3. L 4C
  4. Liga 5A
  5. Liga 5B
Rezultate Liga 4, seria A
02-06-2019 18:00
Sportul Botiz 2 : 2 AS Livada
25-05-2019 12:00
Victoria Apa 0 : 2 Energia Negreşti
24-05-2019 18:00
Dacia Medieşu Aurit 0 : 4 Talna Oraşu Nou
22-05-2019 12:00
Talna Oraşu Nou 7 : 0 Voinţa Lazuri
19-05-2019 18:00
Venus Dumbrava 4 : 0 Voinţa Lazuri
Talna Oraşu Nou 4 : 1 Turul Micula
Team
Played Points
1 Talna Oraşu Nou 22 60
2 Energia Negreşti 22 60
3 Speranța Halmeu 20 39
4 Turul Micula 20 37
5 Victoria Apa 22 33
6 AS Livada 22 30
7 Dacia Medieşu Aurit 21 28
8 Venus Dumbrava 21 21
9 Voinţa Lazuri 21 20
10 Someşul Odoreu 20 19
11 Sportul Botiz 21 14
12 Egri Sasok Agriş 20 4

global

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii