Banner blato Livrare

Liga elitelor U19 | O nouă victorie pentru LPS-ul lui Dacian Nastai

LPS Satu Mare a obținut o nouă victorie în Liga Elitelor U19, sătmărenii câștigând în etapa a XI-a pe terenul celor de la Pandurii Târgu Jiu, cu scorul de 5-1.
A fost o victorie muncită în care cu excepția unei erori a portarului Sebastian Moroz care a greșit la o minge ușoară și a permis gazdelor să egaleze echipa s-a descurcat foarte bine mai ales în repriza secundă când au dominat jocul și au înscris de patru ori.
LPS Satu Mare a deschis scorul, în minutul 3, prin Răzvan Onea, gazdele au egalat în minutul 25 la greșeala lui Moroz și s-a intrat la pauză cu rezultatul de egalitate, 1-1. Repriza secundă a fost dominată de echipa lui Dacian Nastai, Sergiu Ciocan a reușit o dublă după care jocul a fost întrerupt aproximativ 50 de minute pentru a permite aterizarea pe teren a unui elicopter SMURD care a preluat un pacient în stare gravă care trebuia dus la un spital din București. La reluarea jocului Cristian Szekely a marcat și el o dublă pentru LPS și s-a terminat 5-1, iar sătmărenii s-a apropiat la un singur punct de liderul seriei, UTA Arad.

CS Pandurii Târgu Jiu 1 - 5 LPS Satu Mare (1-1)
Stadion: Gilortul, Târgu Jiu;
Arbitru: Haidiner Denis (Hunedoara);
Asistenți: Doarvas Claudiu (Mintia) și Cirstoiu Corado (Deva);
Rezervă: Balan Alexandru (Deva);

LPS Satu Mare: Sebastian Moroz – Mario Silaghi (Sebastian Rusu), Szabolcs Santai, Laurențiu Cătună, Adrian Micaș (Darius Oltean), Sergiu Ciocan (Adrian Cubaș), Nagy Mate (Titus Coți), Răzvan Onea, Denis Topan (Cristian Szekely), Marc Parnău (Darius Forgacs).
Antrenor: Dacian Nastai.