Baschet | CSM Satu Mare 80 - 65 CS Phoenix Galați Foto: Valentin Păduraru

Baschet | CSM Satu Mare 80 - 65 CS Phoenix Galați

(5 voturi)
CSM Satu Mare a câștigat penultimul meci din grupa principală 1-6 a Ligii Naționale de baschet feminin jucat în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare în compania echipei CS Phoenix Galați cu scorul de 80-65.
Victoria sătmărencelor contra celor de la Phoenix Galați vine după o serie de șase înfrângeri consecutive, iar jocul bun și numărul mare de puncte înscrise pot fi de bun augur înainte de meciurile din play-off.
Jose Araujo a început meciul cu Olah, Szmutku, Reed, Baltic și Batey, iar sătmărencele au câștigat primele trei sferturi fără probleme (25-21, 19-14, 22-11), ultimul sfert fiind adjudecat de jucătoarele din Galațicu scorul de 14-19.
A fost ultimul meci jucat de sătmărence pe propriul teren, în ultima etapă a grupei principale 1-6 fetele lui Araujo vor juca la Cluj-Napoca, iar în play-off CSM Satu Mare va întâlni ocupanta locului 3, CSM Târgoviște.

CSM Satu Mare 80 - 65 CS Phoenix Galați (25-21, 19-14, 22-11, 14-19)
Sala: LPS Satu Mare;