smarald tennis club
CSM Satu Mare vs CSBT Alexandria CSM Satu Mare vs CSBT Alexandria Foto: Valentin Păduraru

Baschet | Victorie obținută în prelungiri de CSM Satu Mare

(7 voturi)
Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat greu, în prelungiri, meciul din etapa a IV–a a Ligii Naționale la baschet feminin jucat miercuri seară în sala Ecaterina Both din Satu Mare în compania CSBT Alexandria, scor 92-84.
A fost un meci care s-a jucat sub semnul echilibrului, ambele echipe conducând pe rând, la 2, 4 sau 6 puncte, cea mai mare diferență consemnându-se în sfertul doi când sătmărencele au condus cu 13 puncte.

Araujo a început, ca și în meciul de la Sfântu Gheorghe, cu Kristina Baltic, Morgan Batey, Matea Tavic, Khadijah Whittington și cu Eniko Laza (Tarta), care a intrat în locul Andreei Olah (Orosz). În primele două minute a condus CSM Satu Mare (2-0, 4-0 6-4), în următoarele șase au condus fetele din Alexandria (6-9, 8-12, 12-14), iar în ultimele minute cele două echipe au condus pe rând, la câte un punct (16-15, 16-17, 18-17, 18-19) pentru ca la finalul primului sfert tabela să arate 19-19.
Sfertul doi a fost cel mai bun pentru baschetbalistele de la CSM Satu Mare, sfert în care s-a inregistrat și cea mai mare diferență de puncte (min. 15, 41-28), iar la pauză s-a intrat cu scorul de 45-40.

După pauză, oaspetele din Alexandria au revenit mai hotărâte și s-au apropiat de CSM după ce au marcat două coșuri consecutive de 3 puncte (57-53), iar la 62-58 Araujo a cerut time-out pentru a întrerupe seria bună a oaspetelor. Sfertul trei a fost câștigat de Alexandria 20-15, însă fetele noastre aveau în continuare un avantaj de cinci puncte, 64-59.
Finalul de meci a fost foarte disputat, avantajul sătmărencelor a fost anulat cu 90 secunde înainte de final de Carla Donette Bartee care a egalat la 75, Ferenczi a transformat două libere (77-75), iar două atacuri consecutive transformate în puncte de Megan Elaine Mullings le-au adus în avantaj pe oaspete, 79-77. Aceași Flavia Ferenczi a reușit să marchez în ultimele secunde pentru Satu Mare (79-79) și meciul s-a dus în prelungiri.
În cele cinci minute suplimentare, Khadijah Whittington a făcut diferența cu cele șase puncte marcate, iar la final CSM Satu Mare a câștigat cu scorul 92-84, reușind a doua victorie în acest sezon competițional.

CSM Satu Mare 92 – 84 CSBT Alexandria (19-19, 26-21, 19-19, 15-20, prelungiri: 13-5);
Sala: LPS Ecaterina Both (Satu Mare);
Spectatori: aproximativ 250;
Arbitri: Alin Dragos, Mate Andras Stretea, Alina Dekany;
Comisar: Radu Vaida

CSM Satu Mare: Baltic 22p, Whittington 22p, Tavic 11p, Batey 11p, Olah 10p, Ferenczi 10p, Laza 4p, Pop 2p;
Antrenor: Jose Miguel Araujo Peres;

CSBT Alexandria: Arnold 27p, Mullings 18p, Bartee 18p, Rule 7p, Mihai 6p, Grbic 5p, Chivu 3p;
Antrenor: Mădălin Piperea.