Dakar 2024 | Ziua 11 | Emanuel Gyenes a încheiat etapa de azi pe locul 26 și a coborât un loc în clasamentul general

(2 voturi)

Sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a încheiat penultima zi a celui mai dificil rally-raid din lume pe locul 26 și a coborât pe locul 23 în clasamentul general la clasa moto.

Etapa a 11-a de la Dakar 2024 s-a desfășurat pe un traseu de 587 km, dintre care 480 km în probă specială, între Al-Ula şi Yanbu, și a fost câștigată de pilotul botswanez Ross Branch (Hero) cu timpul de 4h51min57sec. El a fost urmat de Ricky Brabec (Honda) la 32 secunde şi de francezul Adrien van Beveren (Honda) la 3min17sec. Sătmăreanul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ajuns al 26-lea, la 46min43sec de câștigătorul etapei.

dakar 2024 traseu ziua11

În clasamentul general, înaintea ultimei etape de vineri, Brabec se menţine lider, cu un avans de 10min22sec faţă de Ross Branch respectiv de 14min31sec faţă de Adrien van Beveren. Gyenes ocupă locul 23, la 7h19min03sec (56H 57' 00'').

La categoria Rally 2, Gyenes a fost al 14-lea la 38min38sec de câştigătorul Cox Bradley (Africa de Sud), iar în clasamentul general ocupă locul 11, la 4h25min15sec de liderul Noah Harith (India).

În competiția auto, pilotul francez Sebastien Loeb (Prodrive), al doilea în clasamentul general al Raliului Dakar 2024 din Arabia Saudită, a ieşit din lupta pentru victoria finală după ce a fost nevoit să abandoneze, joi, la kilometrul 132 al etapei a 11-a, dintre Al-Ula şi Yanbu (420 km în probă specială) din cauza unei probleme mecanice.

Etapa a 12-a, ultima, are loc în circuit la Yanbu, cu un traseu de 328 km, dintre care 175 km în probă specială.