Formula 1 Brazilia | Hamilton a câștigat în Brazilia, iar titlul mondial se decide în ultima etapă Foto: @Formula1

(4 voturi)
Numeroasele întreruperi nu l-au încurcat pe Lewis Hamilton, care s-a impus în Marele Premiu al Braziliei, conducând de la un capăt la altul, scrie pitstops.ro.
Vremea neprielnică a adus sarea și piperul la Interlagos, cauzând numeroase accidente și întreruperi, însă britanicul nu a fost în nicio clipă în pericol de a nu converti al său pole position în prima sa victorie în Brazilia. Bucuria i-ar fi putut fi oarecum diminuată dat fiind că Nico Rosberg s-a clasat al doilea, păstrând prima șansă la titlul mondial, însă Hamilton a părut să fie în extaz după trei ore în ploaie.
Rosberg a fost la un moment dat întrecut de Max Verstappen, înainte ca deciziile neinspirate ale echipei Red Bull să-l retrogradeze pe olandez până înspre coada clasamentului. Cu toate acestea, o incursiune extraordinară pe final l-a văzut pe tânărul de la Red Bull urcând finalmente pe podium. Nu există niciun dubiu că el a meritat premiul de „Pilotul Cursei” votat de fani.

Verstappen i-a luat la rând pe cei din fața sa, alegând trase diferite și intrând în fiecare viraj un un curaj rar. Tur după tur, olandezul a impresionat tot mai mult, iar podiumul obținut de el va fi cu siguranță ținut minte peste ani.
Ploaia a fost în final regizorul perfect al unei curse întortocheate în care vizibilitatea a fost extrem de redusă. La capătul ei, Sergio Perez a terminat al 4-lea, fiind depășit în ultimele două tururi de inspiratul Verstappen. Carlos Sainz a încheiat pe locul 6, pierzând două poziții pe final, una dintre ele în fața celui care s-a clasat al 5-lea, Sebastian Vettel.

Nico Hulkenberg și Daniel Ricciardo i-au urmat după ce australianul nu a putut de nicio culoare să țină pasul cu coechipierul său în ultima parte a cursei. Locul 9 i-a revenit unui Felipe Nasr care a făcut o cursă curată în fața spectatorilor conaționali pentru a aduce primele puncte din sezon echipei Sauber. Acest lucru a propulsat echipa în fruntea lui Manor în clasamentul constructorilor și ne-a oferit totodată primul sezon din 2009 încoace în care toate echipele au acumulat puncte.

Top 10-le a fost completat de Fernando Alonso, în vreme ce Valtteri Bottas a terminat pe locul 11. Nereușita celor de la Williams de a acumula vreun punct – Felipe Massa a fost unul dintre cei care au făcut cunoștință cu zidurile de protecție – îi pune pe cei de la Force India în pole position pentru a ocupa locul patru al clasamentului constructorilor după cursa de la Abu Dhabi.
Aflat pentru perioade bune în primii 10, Esteban Ocon s-a clasat în final pe 12, în fața lui Daniil Kvyat și Kevin Magnussen. Coechipierul său, Pascal Wehrlein, a fost al 15-lea, iar Jenson Button a fost ultimul pilot care a încheiat cursa, nu mai puțin de șase abandonuri survenind înainte sau în timpul cursei.