Pornite din calificări, unde au trecut cu scorul de 2-1 de perechea din Cehia Rehackova/ Dostatova, Adriana Matei și Beata Vaida au obținut sâmbătă două victorii pe tabloul principal al turneului de la Larnaca, 2-0, cu norvegiencele Kjoelberg/ Hjortland (25-23, 21-18) și 2-1 cu surorile ucrainene Makhno (12-21, 21-13, 15-12).
În sferturile de finală, Matei și Vaida le-au învins pe nemțoaicele Ittlinger/Arnhold, cu scorul de 2-0 (21-12, 22-20), iar în semifinale au trecut de rusoicele Abalakina/Dabizha, 2-0 (21-18, 21-18).
În marea finală, echipa Națională a României a reușit să treacă de reprezentanta Poloniei, compusă din Kolosinska si Gruszczynska, cu scorul de 2-1 (19-21, 21-12, 15-11).
Medalia de aur obținută de sătmărencele Adriana Matei și Beata Vaida la Satelitul de la Larnaca este cea mai bună performanță obținută de voleiul romanesc de plajă!
Felicitari fetelor și lui Adrian Pricop, antrenorul României!














