Eveniment | DJST Satu Mare a premiat sportivii anului 2019

(1 Vot)

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Satu Mare a organizat joi, 19 decembrie, Gala Laureaților din sportul județean sătmărean.

La evenimentul organizat la Taberele Școlare Satu Mare au participat sportivi, antrenori, conducători și oameni de sport, directorul DJST, Adrian Ardelean felicitându-i pe toți cei care au obținut rezultate bune pe parcursul anului 2019, pentru că au reprezentat cu cinste județul Satu Mare în diferite sporturi.

Gala a început cu acordarea unor diplome de merit pentru sportivii reprezentativi ai județului Satu Mare: Denis Țicle (atletism), Denis Hetei, Raul Bratu, Adrian Vălean (arte marțiale), CSM Satu Mare (baschet 3×3), Caiac Smile (caiac), Oana Bumba, Ciprian Marița (dans sportiv), Emanuel Gyenes (motociclism), Istvan Kovacs, Adrian Rus, LPS Satu Mare (fotbal), Iva Pașcalău, Rebeca Istrate, Briana Boroș, Andreea Gnandt (fitness), Sarah Kibedi (handbal), Tudor Pop (înot), Alexia Timoc (judo), Ianis Borhidan, Ștefan Rusu, Ioana Roca, Alexandra Ticovan, Robert Magos (karate), Marius Munteanu, Anghel Cardoș (kickboxing), Darren Betea (karting), Dari Helga (tenis de masă), Vaida Beata (volei), Cutezătorii Munților, Inspectoratul de Poliție Satu Mare.

Categoria sporturi olimpice și sporturi neolimpice:

Adrian Szilagyi, de la CSM Satu Mare, a fost desemnat cel mai bun sportiv al anului 2019, acesta înregistrând cele mai bune rezultate din Satu Mare. Punctajul calculat de DJST în urma medaliilor câștigate pe parcursul anului 2019 este de 170,5 puncte. Szilagyi a devenit campion național cu echipa, s-a clasat pe locul trei la Campionatul Național - individual, tot pe locul trei a încheiat la individual Cupa României, locul patru la Cupa României (echipa), iar la Cupa Campionilor Europei s-a clasat pe locul 5 (echipe). Tot în acest an, Adrian Szilagyi a făcut parte din echipa națională a României la Campionatele Mondiale de la Budapesta și la Campionatele Europene de la Düsseldorf.

Daiana Vancsa este sportiva anului la sporturile neolimpice, cu punctajul 525. Daiana a ocupat locul 3 la Cupa României (18-35 ani), trei locuri 1 şi un loc 2 la Campionatul European WUKF din Danemarca (21-35 ani), trei locuri 1 şi un loc 2 la Campionatul Mondial WUKF (21-35 ani) din Slovacia.

Clasament sporturi olimpice:

1. Adrian Szilagyi (spadă – CSM Satu Mare)

2. Adam Macska (spadă – CSM Satu Mare)

3. Andrei Barbul (lupte – CS Satu Mare – Cetate Ardud)

4. CSM SM (baschet feminin)

5. George Kadar (atletism – LPS – CS Satu Mare)

6. Balazs Szilagyi (spadă – CSM Satu Mare)

7. Alexandru Oroian (spadă – CSM Satu Mare)

8. Marian Zaha (lupte – CS Satu Mare – Cetate Ardud)

9. Vlad Turcu (atletism – Liceul Teoretic Carei)

10. Marton Szep (spadă – CSM Satu Mare)

Clasament sporturi neolimpice:

1. Váncsa Daiana (karate - CSM Satu Mare)

2. Bartincki Attila (karate, Karate Do B.F.K.S)

3. Burya Denis (karate - CSM Satu Mare)

4. Tróba Albert (popice - Asociația nevăzătorilor)

5. Lemák Hanna (karate - CSM Satu Mare)

6. David Mare (karate - Zanshin Satu Mare)

7. Iosif Hendre (popice - Asociația nevăzătorilor)

8. Vida Ármin (karate - Samuraiul Satu Mare)

9. Ariana Andrada Iva (karate - Zanshin Satu Mare)

10. Alex Reitler (aeromodele - Clubul Copiilor Carei)

Primii cinci sportivi au primit premii în bani, fondul total de premiere fiind de 10.000 lei, iar locurile 6-10 au primit pachete cu alimentaţie de efort, fiecare în valoare de 351 lei.