Baner Deschis
reborn

Festivitate | LPS Satu Mare și-a premiat cei mai buni sportivi

Evaluaţi acest articol
(6 voturi)
Astăzi a avut loc festivitatea de premiere a celor mai buni sportivi ai anului școlar competițional 2016-2017 din cadrul Liceului cu Program Sportiv din Satu Mare. În cadrul galei au fost premiați sportivii clasați în primele opt locuri la etapele finale de campionat național - cel mai bun rezultat.
Directorul LPS, Dorel Ziman, alături de profesorii liceului, părinți, bunici, prieteni și oficialități locale au premiat pe rând cei mai merituoși sportivi de la LPS Satu Mare, iar între festivitățile de premiere au avut loc momente artistice oferite de dansatorii de la Clubul Royal Dance, de la Palatul Copiilor dar și de elevii din cadrul liceului. De asemenea a avut loc o demonstrație de scrimă oferită de Macska Adam și Oroian Alexandru, iar sosirea lui Moș Crăciun și colindele interpretate de grupul de colindători Codrișorul, de grupul de colindători de la Școala Gimnazială ”Bălcescu Petofi” Satu Mare și de taraful ansamblului Codrișorul al Palatului Copiilor Satu Mare au adus spiritul sărbătorilor de iarnă.
Cei mai buni sportivi ai anului școlar competițional 2016-2017 sunt Fisher Mark (atletism), Larisa Covrig (șah), Briana Bălan (șah) și Lorela Ardelean (șah), iar antrenorul anului a fost desemnat profesorul Cătălin Ardelean (șah). De asemenea, au fost acordate premii speciale elevilor Luca Năstruț (component al lotului național de baschet băieți U14 - profesor antrenor Armaziu Radu) și Angelo Tăuțean (component al Centrului de excelență handbal, Lot U16 - profesor antrenor Istrate Nicolae).
Felicitări tuturor elevilor, profesorilor și antrenorilor de la LPS Satu Mare pentru rezultatele obținute în anul școlar competițional 2016-2017 și le urăm succes în anul care vine.

PREMII SPECIALE:
1. LUCA NĂSTRUȚ - component al lotului național de baschet băieți U14, profesor antrenor Armaziu Radu;
2. TĂUȚEAN ANGELO – component al Centrului de excelență handbal, Lot U16 - profesor antrenor Istrate Nicolae;
3. ANTRENORUL ANULUI: prof. ARDELEAN CĂTĂLIN (Șah);
LOCUL I:
ATLETISM: FISHER MARK – CNȘ jr. I greutate (profesor - antrenor Glodean Marius);
ȘAH:
• COVRIG LARISA:
- Locul 1 CN Blitz – F 14 ani
- Locul 1 CN Scolar „Elisabeta Polihroniade” sah clasic- F 13 ani
- Locul 1 CN Scolar „Elisabeta Polihroniade” blitz- F 13 ani
- Locul 1 Campionatul National al LPS si CSS – F 18 ani
- Locul 6 Campionatul Mondial Scolar
• BALAN BRIANA:
- Locul 1 CN dezlegari – F 16 ani
- Locul 2 CN sah clasic – F 16 ani
• ARDELEAN LORELA: Locul 1 CN șah rapid - F 20 ani

LOCUL II:
ATLETISM:
• PERENI CINTYA (CN jr. III Aruncare lungime disc; CN jr III disc – profesor antrenor Macarie Horea);
• BORODI IOANA (CN jr. I heptatlon - profesor antrenor Achim Radu);
• CORONDAN GHEORGHE (CN jr. I-i heptatlon; CN jr. I decatlon; CNȘ jr. I -profesor antrenor Achim Radu);
ȘAH:
• JAKAB KINCSO (locul 2 CN sah rapid - F 18 ani; locul 3 CN sah clasic - F18 ani; locul 3 CN blitz - F 18 ani; locul 3 CN dezlegari - F 18 ani);
• GEIGER ALEX (locul 2 CN blitz – B 18 ani);
• DICU DAN (locul 2 CN sah rapid – B 16 ani);
• ANGHELUS ALIN (locul 2 Campionatul National al LPS si CSS – B 18 ani);

LOCUL III:
ATLETISM:
• MAJER ANDREI (CN jr.III –aruncare lungime suliță - profesor antrenor Macarie Horea);
• KURTI KRISTOF (CN C1 triatlon - profesor Butean Marius);
ȘAH:
• ILONCZAI DAVID (Locul III la Campionatul National al LPS si CSS – B 18 ani);

LOCUL IV:
ATLETISM:
• GRAIZLER PATRICIU (LOC IV CN jr. III-i heptatlon; LOC IV- CNjr. III octatlon - profesor antrenor Macarie Horea);
FOTBAL: LOC IV Liga Elitelor U19 Turneu final – Campionat Național: echipa pregătită de domnul profesor Dacian Nastai: MOROZ SEBASTIAN, PARNĂU MARK, SZILAGHI MARIO, OLTEAN DARIUS, OPRIŞ IOAN, MICAŞ ADRIAN, NAGY MATE, SZEKELY KRISZTIAN, ONEA RĂZVAN, TOPAN DENIS, CIOCAN SERGIU, CĂTUNĂ LAURENȚIU, OROSZ GERGO, FORGACS DARIUS, CUBAȘ DENIS, SANTAI SZOBOLCS, HAJER ISTVAN, COȚI TITUS, RUSU SEBASTIAN;

LOCUL V:
ATLETISM: Elevele antrenate de domnii profesori Achim Radu, Butean Marius și Macarie Horea au ocupat Locul V la ONSS-Atletism (fete), Iași, 5-7 mai 2017: AHMAD JASMINA, BORODI IOANA, COȚI IULIA, LEORDEAN MĂLINA, PAUL VICTORIA;
SCRIMĂ:
• JEROMOS LEHEL (LOC V ECHIPE, LOCUL VI INDIVIDUAL la CAMPIONATUL NAȚIONAL COPII (elev pregătit de dl antrenor Szabo Rudolf);
• MEIZINGER MARTON (LOC V ECHIPE la CAMPIONATUL NAȚIONAL COPII (elev pregătit de antrenor Szabo Rudolf);
• KERESZTESI TAMAS (LOC V ECHIPE la CAMPIONATUL NAȚIONAL COPII (elev pregătit de antrenor Szabo Rudolf);

LOCUL VI:
SCRIMĂ:
• MEKKER EVELYN (loc VI ECHIPE la CAMPIONATUL NAȚIONAL COPII (elevă pregătită de antrenor Szabo Rudolf);
• PATO BRIGITTA (loc VI ECHIPE la CAMPIONATUL NAȚIONAL COPII (elevă pregătită de antrenor Szabo Rudolf);

LOCUL VII:
Echipa de baschet băieți (elevii au fost pregătiți de doamna profesoară Lavinia Năstruț) a ocupat locul VIII la LA ETAPA FINALA ONSS desfășurată la Târgu Jiu: DOBRA DENIS, FELBER LORAND, KISS GYOZO, SICIAN GABRIEL, GRENCZER KRISTOFER, BALOG TAMAS, IAKAB RAUL, OȘAN CASSIAN, TĂTĂRAN VLĂDUȚ, VARGA BENIAMIN.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii