banner energy kardio club

Spadă | CSM Olimpia Satu Mare a câștigat pentru a noua oară consecutiv titlul național în proba pe echipe

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

CSM Olimpia Satu Mare (Adrian Dabija, Marton Mezinger, Alex Oroian, Szep Marton) este din nou campioană națională la spadă echipe seniori, sătmărenii reușind să se impună cu 45-31, în finala disputată în fața formației CS Universitatea Craiova 2 (Ovidiu Enescu, Mihail Oprea, Gabriel Vasilescu, Ștefăniță Vîlceanu). 

Medaliile de bronz au fost adjudecate de CS Universitatea Craiova 1 (Lucian Ciovică, Liviu Dragomir, Alin Mitrică, Alin Sbîrcia), învingătoare în meciul pentru locul 3 în fața echipei CSU Tg Mureș (Tatian Bolboceanu, Alexandru Stoica, Claus Sebeșan, Raul Tufan).

spada echipe csm olimpia satu mare campioana nationala 1

La ediția din acest an au participat nouă echipe, iar sătmărenii au bifat al nouălea titlul național consecutiv în întrecerea pe echipe: 2017, 2018, 2019, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025(n.r. în anul 2020 nu s-a organizat Campionatul Național).

CS Satu Mare (Teodor Gurza, Mezinger Mate, Molnar David, Haller Mark) a încheiat competiția pe locul 10.

Joi, în prima zi a Campionatului Național de spadă seniori, 54 de spadasini din țară s-au întrecut în proba individuală, iar la finalul zilei, Adrian Dabija a câștigat un nou titlu național. Sportivul de la CSM Olimpia Satu Mare a început concursul din postura de campion național, titlu cucerit în premieră anul trecut, tot la Satu Mare, și a reușit să rămână cel mai bun spadasin din țară, în marea finală trecând de Andrei Timoce (UNEFS București).

Sâmbătă și duminică (9/10 mai), în Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” din Satu Mare vor avea loc întrecerile feminine la individual și pe echipe.

spada echipe csm olimpia satu mare campioana nationala 2

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii