banner energy kardio club

Spadă | Jazmin Ilyes - argint și Johanna Kurtinecz - bronz, la Campionatul Național U13

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

În această săptămâna, la București are loc Campionatul Național de Copii 2022, iar scrima sătmăreană este din nou în frunte.

În competiția fetelor U13 la spadă-individual, Jazmin Ilyeș (LPS Satu Mare) a câștigat medalia de argint, iar colega sa Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) medalia de bronz.
În semifinale, Jazmin Ilyeș (LPS Satu Mare) a dispus de Maria Văleanu (ACS Prima Spadă Constanța) cu 10-5 după un meci pe care l-a controlat, iar Diana Crețu (CSM Corona Brașov) a reușit să o învingă la mare luptă pe Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare), cu 10-9. Finala dintre Diana Crețu și Jazmin Ilyes a fost câștigată de Diana care s-a impus cu 10-4 și este campioana națională a categoriei U13! Medaliile de bronz au fost obținute de Maria Văleanu (ACS Prima Spadă Constanța) și Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare).
Celelalte sportive sătmărence s-au clasat pe următoarele locuri: CHIRA ALEXANDRA (CS Satu Mare) - locul 21, HALLER ANNA (LPS Satu Mare) - locul 24, NYISZTOR BARTA KRISZTINA (CS Satu Mare) - locul 42, TARTA PATRICIA (CS Satu Mare) - locul 50, SIPOS ANTONIA (CS Satu Mare) - locul 53, BOGDAN REBEKA (LPS Satu Mare) - locul 58, GREBUR ESZTER (LPS Satu Mare) - locul 60.

spada campionatul national u13

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii