În această săptămâna, la București are loc Campionatul Național de Copii 2022, iar scrima sătmăreană este din nou în frunte.
În competiția fetelor U13 la spadă-individual, Jazmin Ilyeș (LPS Satu Mare) a câștigat medalia de argint, iar colega sa Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare) medalia de bronz.
În semifinale, Jazmin Ilyeș (LPS Satu Mare) a dispus de Maria Văleanu (ACS Prima Spadă Constanța) cu 10-5 după un meci pe care l-a controlat, iar Diana Crețu (CSM Corona Brașov) a reușit să o învingă la mare luptă pe Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare), cu 10-9. Finala dintre Diana Crețu și Jazmin Ilyes a fost câștigată de Diana care s-a impus cu 10-4 și este campioana națională a categoriei U13! Medaliile de bronz au fost obținute de Maria Văleanu (ACS Prima Spadă Constanța) și Johanna Kurtinecz (LPS Satu Mare).
Celelalte sportive sătmărence s-au clasat pe următoarele locuri: CHIRA ALEXANDRA (CS Satu Mare) - locul 21, HALLER ANNA (LPS Satu Mare) - locul 24, NYISZTOR BARTA KRISZTINA (CS Satu Mare) - locul 42, TARTA PATRICIA (CS Satu Mare) - locul 50, SIPOS ANTONIA (CS Satu Mare) - locul 53, BOGDAN REBEKA (LPS Satu Mare) - locul 58, GREBUR ESZTER (LPS Satu Mare) - locul 60.
