Baner Deschis

Floretă | Karina Vasile a câștigat Cupa Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl”

(2 voturi)

Sâmbătă, Sala de scrimă “Alexandru Csipler” din Satu Mare a găzduit ediția a XI-a a etapei de circuit european la floretă cadete - individual.

La ediția a XI-a a Cupei Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl” au participat sportive din România (23 sportive), Belarus (5), Bulgaria (2), Croația (3), Franța (2), Grecia (1), Ungaria (12), Israel (1), Italia (1), Republica Moldova (5), Olanda (5), Serbia (3), Slovacia (4), Suedia (1), Turcia (1), Ucraina (14), iar la finalul competiției, marea finală a fost câștigată de Karina Vasile (CSA Steaua București), care a trecut fără probleme de franțuzoaica Alicia Audibert.

Rezultatele înregistrate pe Tablou de 8:

Olga SOPIT (UKR) 14-15 Alicia AUDIBERT (FRA)

Andreea DINCĂ (ROM) 14-15 Anastasiia YEROFIEIENKO (UKR)

Karina VASILE (ROM) 15-13 Reka KOVACS (HUN)

Svitlana SOPIT (UKR) 12-15 Darya ULASAVA (BLR)

Semifinale: Alicia AUDIBERT (FRA) 15-10 Anastasiia YEROFIEIENKO (UKR) / Karina VASILE (ROM) 15-13 Darya ULASAVA (BLR)

Finala: Alicia AUDIBERT (FRA) 2-15 Karina VASILE (ROM)

La ediția din acest an a Cupei Satu Mare – Memorial “Ecaterina Stahl, CS Satu Mare a participat cu cinci sportive, Teodora Şofran fiind cea mai bine clasată - locul 9 și sportiva care a primit trofeul “Ecaterina Stahl”. Maria Chiorean a încheiat competiția pe locul 68, Rebeka Draveczky pe locul 70, Diana Virag pe locul 73, iar Sara Serghie pe locul 77.

Floreta de la CS Satu Mare este pregătită de Dan Şuta, Arnold Izsaki, Attila File şi Eva Lengyel.

România a fost reprezentată de CS Satu Mare, ACS Floreta Timişoara, CSTA Bucureşti, ACS Balestra Bucureşti, CSA Steaua Bucureşti.