Rugby | Victorie cu bonus ofensiv pentru România în Rugby Europe Championship FOTO: Dragos Pascaneanu

Rugby | Victorie cu bonus ofensiv pentru România în Rugby Europe Championship

Evaluaţi acest articol
(7 voturi)

În etapa a doua din cadrul Rugby Europe Championship, la Botoșani, Stejarii au învins Germania cu 38-10, după o partidă controlată în cea mai mare parte a timpului de joc de echipa noastră care a marcat șase eseuri obținând astfel o victorie cu punct bonus ofensiv.

Partida a inceput cu Stejarii avand initiativa insa prima ocazie de a marca a apartinut vizitatorilor, un balon de urmarire fiind recuperat atent de Florin Surugiu. Deschiderea scorului avea sa vina in minutul 8,cand, dupa un mol al echipei noastre Ionut Dumitru a scapat pe aripa stanga, un eseu transformat fara emotii de Florin Vlaicu.

Dupa un sfert de ora scorul a devenit 12-0, o actiune individuala a lui Ionel Melinte care a facut o cursa de aproximativ 60 de metri ducand din nou balonul in terenul de tinta al Germaniei. Florin Vlaicu a ratat de acesta data transformarea, in replica Nikolai Klewinghaus a redus ecartul concretizand in puncte o lovitura de pedeapsa.

Au urmat momente de joc in care posesia a trecut cand de o parte, cand de cealalta, pana in minutul 32, atunci cand, dupa mai multe momente bune ale Stejarilor, Johan Van Heerden a batut defensiva adversa, incercare ramasa netransformata. Astfel, prima repriza s-a incheiat cu rezultatul de 17-3 in favoarea echipei noastre, chiar daca oaspetii au fost mai activi pana la fluierul care a consemnat intrarea la cabine pentru pauza.

Repriza secunda a inceput cu o actiune frumoasa pe traseul Vladut Zaharia-Ionel Melinte care i-a masat pe germani in propriul 22, presiunea Stejarilor ducand la un prim cartonas galben vazut de Matthias Schosser, urmat pe banca de pedepsa ceva mai tarziu de colegul sau Kurt Haupt.

In dubla inferioritate numerica Germania nu a mai rezistat atacurilor noastre si scorul a luat proportii, eseurile marcate de Florin Surugiu si Vladut Popa, ambele transformate de Florin Vlaicu, ducand scorul la 31-3. La aceasta diferenta de scor a venit si prima incercare a oaspetilor, autor Julius Nostadt, transformata de Nikolai Klewinghaus.

Finalul jocului a apartinut Stejarilor si Daniel Plai, dupa o interceptie a semnat al saselea eseu al elevilor lui Marius Tincu, eseu transformat de Florin Vlaicu care a stabilit rezultatul final: Romania-Germania 38-10.

Rugby Europe Championship | România 38 - 10 Germania  (17-3)

Marcatori: Dumitru-e, Melinte-e, Van Heerden-e, Surugiu-e, Popa-e, Plai-e, Vlaicu-4tr / Nostadt-e, Klewinghaus-tr,lp;

Cartonașe galbene: Schosser, Haupt;

Stadion: Municipal Botoșani;

Arbitri: Nika Amashukeli-Tornike Gvirjishvili, Irakli Tchanukvadze (toți din Georgia)

România: 1. Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 2. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 3. Alexandru Tarus (Sale Sharks), 4. Johan Van Heerden (Perpignan), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Mihai Macovei (Colomiers), 7. Adrian Ion (CSM Bucuresti), 8. Andre Gorin (Massy), 9. Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 10. Daniel Plai (Steaua Bucuresti), 11. Ionut Dumitru (Steaua Bucuresti), 12. Florin Vlaicu (CSM Bucuresti), 13. Vladut Popa (Timisoara Saracens), 14. Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), 15. Ionel Melinte (Steaua Bucuresti);

Rezerve: 16. Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare), 17. ALexandru Savin (CSM Bucuresti), 18. Alexandru Gordas (CSM Bucuresti), 19. Cristi Chirica (Stiinta Baia Mare), 20. Dorin Lazar (Timisoara Saracens), 21. Alexandru Tigla (Stiinta Baia Mare), 22. Alexandru Bucur (Stiinta Baia Mare), 23. Marius Simionescu (Timisoara Saracens);

Germania: 1. Julius Nostadt (Aurillac), 2. Kurt Haupt (Southern Kimgs), 3. Sammy Fuchsel (SC Frankfurt), 4. Eric Marks (La Rochelle), 5. Jorn Schroder (Heidelberg RK), 6. Emil Rupf (Stade Francais), 7. Jacobus Otto (TSV Handschuhsheim), 8. Sebastian Ferreira (Chambery), 9. Tim Menzel (Vannes), 10. Hagen Schulte (CSM Bucuresti), 11. Felix Lammers (Heidelberg RK), 12. Wynston Cameron-Dow (Offenbach), 13. Vito Lammers (Kahurangi RC), 14. Nikolai Klewinghaus (TSV Handschuhsheim), 15. Harris Aounallah (Dijon);

Rezerve: 16.Dasch Barber (Heidelberg RK), 17. Tobias Williams (Doncaster), 18. Matthias Schosser (Aberdeen), 19. Elias Haase (SC Frankfurt), 20. Felix Martel (TSV Handschuhsheim), 21. Morne Laubscher (RSV Koln), 22. Eden Syme (TSV Handschuhsheim), 23. Samuel Harris (SC Neuenheim).

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii