Handbal J3 | LPS Satu Mare a încheiat la egalitate derby-ul seriei cu Marta Baia Mare

(1 Vot)

Derby-ul primelor două clasate din Seria L a Campionatului Național de Handbal Feminin J3, LPS Satu Mare -  Marta Baia Mare, disputat astăzi în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare s-a încheiat la egalitate, 27-27.

După o primă repriză în care băimărencele au condus mai tot timpul și au intrat la pauză cu un avantaj de cinci goluri (10-15), fetele pregătite de Ciprian Mărieș și Alin Pop au făcut o repriză secundă foarte bună, au recuperat diferența de la pauză, au trecut în avantaj, iar în ultimele secunde de joc, la scorul de 27-27, deși se aflau în superioritate numerică, au ratat un contraatac care le putea aduce victoria.

În urma acestui rezultat de egalitate, LPS Satu Mare rămâne liderul Seriei L, fără înfrângere, cu cel mai bun atac și cea mai bună apărare, iar în etapa următoare, joi, 8 decembrie, va juca în deplasare la ocupanta locului 4 din serie - AHC VM Zalău.

Tot în etapa a XI-a, ACS Atletik Satu Mare s-a imous în deplasare la ACS HC Bizău, CSM Satu Mare a învins ACS Alpha Oradea, iar ACS KKS Cămin Satu Mare a pierdut în deplasare la CSS Zalău.