Handbal | Kibedi Sarah, singura sătmăreancă din lotul României care participă la Jocurile Mediteraneene

(6 voturi)

Naționala de cadeți a României se află zilele acestea la Budva (Muntenegru) unde iau parte la Jocurile Mediteraneene 2019 (15-21 aprilie). Printre sportivele care fac parte din lotul național se află și sătmăreanca Kibedi Sarah (Atletik Satu Mare/CNOPJ Baia Mare).

Formată la Atletik Satu Mare, Kibedi Sarah se pregătește în Baia Mare la Centru Naţional Olimpic pentru Juniori alături de alte 15 sportive din Târgu Mureş, Cluj Napoca, Zalău, Satu Mare, Sighetu Marmaţiei, Baia Mare și formează prima generaţie a centrului.

La ediția din acest an a Jocurilor Mediteraneene participă opt reprezentative, împărțite în două grupe. Deși este o competiția este rezervată junioarelor, România participă cu echipa de cadete, handbalistele noastre fiind cu 2-3 ani mai mici decât adversarele.

Grupa A: Croația, Egipt, România, Turcia;

Grupa B: Italia, Muntenegru, Franța, Tunisia;

Luni, în primul meci al turneului, tinerele handbaliste românce au învins Turcia cu 21-17, marți dimineață, împotriva Egiptului, au obținut cea de-a doua victorie, 23-15, iar marți seară au pierdut, 32-17 în fața Croației.

Miercuri, în cadrul sferturilor de finală ale Jocurilor Mediteraneene, disputată în compania echipei gazdă, Muntenegru, tinerele handbaliste românce au avut o primă repriză bună, încheind cu avantaj de 2 goluri, 10-8, însă gazdele au revenit și și-au adjudecat repriza a doua cu 10-5, iar repriza a treia s-a încheiat la egalitate, 7-7, echipa muntenegreană câștigând partida cu 25-22.

Astăzi, România va juca într-o semifinală pentru locurile 5-8, împotriva Tunisiei.

România:  Diana Neagu, Lorena Cantea – Mihaela Mihai, Vanessa Szaszu, Mihaela Ciucă, Denisa Pavel, Maria Morogan, Vanessa Predescu, Maria Mezei, Anamaria Grigore, Maria Lixăndroiu, Nadia Mohamed, Izabella Gînju, Lavinia Floarea, Alisia Boiciuc, Sarah Kibedi.

Antrenori: Mirela Cîtu, Larisa Olteanu, Simona Maior-Pașca;