Handbal | CSM Satu Mare a condus la pauză dar a pierdut pe final la liderul HC Odorhei Foto: Sportul Sătmărean

(5 voturi)
CSM Satu Mare a fost aproape de a furniza surpriza etapei după ce a condus la pauză (14-13) pe terenul liderului la zi a Ligii Zimbrilor, HC Odorhei.
După o primă repriză bună în care sătmărenii au condus cu 2-0 (min. 4), 5-4 (min. 15) și 6-5 (min. 16), din minutul 18 s-a mers cap la cap (9-9, 10-10, 11-11, 12-12) până spre finalul reprizei când Olah a marcat pentru 14-13 și CSM a intrat în avantaj la pauză.
Începutul reprizei secunde a fost echilibrat până în minutul 40 (17-17), după care gazdele au marcat două goluri fără să primească niciunul, iar apoi au urmat două eliminări consecutive în tabăra sătmăreană (Mateș Gheorghe și Dinescu Laurențiu) și HC Odorhei s-a distanțat la șapte goluri (24-17).
Până la finalul meciului, jucătorii pregătiți de Iuliu Varady au mai înscris de șase ori, iar gazdele de cinci ori, scorul înregistrat la capătul celor 60 de minute fiind 29-23.
Este primul meci în care sătmărenii au încasat și au marcat cele mai puține goluri din acest început de sezon, însă pentru primele puncte trebuie să mai aștepte până sâmbăta viitoare când vor întâlni pe propriul teren AHC Potaissa Turda.
Pentru CSM Satu Mare au jucat: Cioroiu, Orban - Lazic 8 goluri, Olah 4 goluri, Mateș 2 goluri, Suciu 2 goluri, Dinescu 2 goluri, Bejinariu 2 goluri, Stan 1 gol, Rogoz 1 gol, Crăciun 1 gol.