AJF Satu Mare | În acest sezon Liga 4 rămâne cu trei serii, însă din sezonul următor revine Liga 4 Elite

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Sâmbătă dimineață, sala de conferințe a Hotelului Astoria din Satu Mare a fost gazda Adunării Generale a Asociaţiei Judeţene de Fotbal Satu Mare.

În cadrul întâlnirii la care au participat cei mai puțini reprezentanți ai echipelor/cluburilor/asociațiilor sportive afiliate din ultimii ani (Adunarea Generală a început cu numărul minim de reprezentanți necesar pentru ca întrunirea să fie statutară) a fost prezentat Raportul comisiei de cenzori (venituri/cheltuieli în 2018), Raportul de activitate al campionatelor organizate în sezonul trecut, dar și o serie de modificări şi clarificări ale legilor jocului pentru perioada 2019/2020, prezentate de Ovidiu Mazilu.

Pentru sezonul 2019/2020 sistemul competițional rămâne neschimbat, trei serii în Liga 4 și două serii în Liga 5, însă din acest sezon poate intra în lupta pentru titlul de campioană și o echipă care încheie sezonul regular pe locul TREI… În ediția precedentă, Final-Four-ul ligii a patra a fost completat de câștigătoarea mini-turneului ocupantelor locurilor doi din cele trei serii ale ligii a patra sătmărene, însă din sezonul următor la mini-turneu va participa și cea mai bună echipă de pe locul trei (se vor lua în calcul rezultatele înregistrate cu primele 6 echipe din serie).

Deocamdată nu a fost stabilită componența seriilor din sezonul viitor, acestea urmând să se definitiveze în cadrul şedinţei Comitetului Executiv al AJF Satu Mare din data de 10 august, în funcție de numărul echipelor care se vor înscrie. Totuși, conducerea AJF a prezentat în cadrul întâlnirii o simulare a celor trei serii din Liga 4, Seriile A și B urmând să aibă câte 12 echipe, iar Seria C va avea 14 echipe, Termala Dindeşti fiind acceptată de Adunarea Generală direct în Liga 4: 

Seria A (Tur-Talna): Voinţa Turţ, Turul Micula, Voinţa Lazuri, Dacia Medieşu Aurit, Venus Dumbrava, Olimpia MCMXXI Satu Mare, Victoria Apa, Sportul Botiz, Energia Negreşti, Speranţa Halmeu, AS Livada, Talna Oraşu Nou;

Seria B (Someş): Recolta Dorolţ, Cetate Ardud, FC Unirea Tăşnad, Viitorul Vetiş, Unirea Păuleşti, Voinţa Doba, Ştiinţa Beltiug, Someşul Odoreu, Luceafărul Decebal, Voinţa Babţa, Someşul Oar, Crasna Moftinu Mic;

Seria C (Crasna): Schamagosch Ciumeşti, Victoria Tiream, CSM Victoria Carei, Frohlich Foieni, AS Căpleni, Unirea Pişcolt, Real Andrid, Fortuna Căpleni, Viitorul Lucăceni, AS Ghenci, Schwaben Kalmandi Cămin, Recolta Sanislău, Stăruinţa Berveni, Termala Dindeşti;

Teoretic, sezonul 2019/2020 al Ligii a IV-a (Seria A și B) va începe în weekend-ul 24-25 august, cu o etapă intermediară în data de 4 septembrie, iar Seria C ar putea să înceapă cu o săptămână mai devreme, în weekend-ul pe 17-18 august. Startul Ligii a V-a se va decide la şedinţa Comitetului Executiv din 10 august.

La propunerea președintelui Szilagyi, reprezentanții echipelor au fost de acord ca din sezonul 2020/2021 să revină ”liga de elită”, însă într-un nou format. Astfel, Liga 4 Elite va avea două serii a câte 12 echipe, care vor fi alcătuite din primele 8 clasate, în cele trei serii, de la finalul sezonului 2019/-2020. Echipele clasate pe locurile 9-14 vor evolua în Liga 4 (o singură serie).

Campioana județului va fi desemnată după finalul sezonului regular, primele două clasate din cele două serii vor juca în semifinale după sistemul 1A-2B, respectiv 1B-2A, iar câştigătoarele se vor întâlni în finală (tur-retur).

Liga 5 continuă cu același sistem competițional (două serii).

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Ultima modificare Marți, 30 Iulie 2019 12:26

Lasă un comentariu

energy kardio club iunie 2019

Rezultate și clasamente fotbal județean

  1. L 4A
  2. L 4B
  3. L 4C
  4. Liga 5A
  5. Liga 5B
Team
Played Points
1 Talna Oraşu Nou 22 60
2 Energia Negreşti 22 60
3 Speranța Halmeu 20 39
4 Turul Micula 20 37
5 Victoria Apa 22 33
6 AS Livada 22 30
7 Dacia Medieşu Aurit 21 28
8 Venus Dumbrava 21 21
9 Voinţa Lazuri 21 20
10 Someşul Odoreu 20 19
11 Sportul Botiz 21 14
12 Egri Sasok Agriş 20 4
Team
Played Points
1 CSM Satu Mare 21 63
2 Ştiinţa Beltiug 21 46
3 Crasna Moftinu Mic 21 44
4 Recolta Dorolţ 21 41
5 Luceafărul Decebal 18 37
6 Voinţa Babţa 19 37
7 Unirea Păulești 20 24
8 Someşul Oar 22 24
9 Cetate Ardud 21 22
10 Viitorul Vetiş 21 13
11 Voinţa Doba 19 9
12 Atletic Craidorolț 22 3
Team
Played Points
1 AS Căpleni 23 60
2 CSM Victoria Carei 23 58
3 Fortuna Căpleni 23 47
4 Schamagosch Ciumeşti 22 46
5 Frohlich Foieni 23 36
6 Real Andrid 23 34
7 Schwaben Kalmandi Cămin 23 28
8 Recolta Sanislău 23 28
9 Unirea Pişcolt 23 24
10 AS Ghenci 23 22
11 Stăruinţa Berveni 23 20
12 Viitorul Lucaceni 23 18
13 Victoria Tiream 23 6
Team
Played Points
1 Olimpia MCMXXI Satu Mare 18 54
2 Olimpia Căuaş 18 31
3 Vulturii Santău 2013 18 29
4 Kneho Urziceni 18 29
5 Gloria Moftinu Mare 18 29
6 Platanul Marna 18 29
7 Termala Dindești 18 28
8 Olimpia Domăneşti 18 17
9 Speranța Bogdand 18 11
10 Dacia Supur 18 3
Team
Played Points
1 Voinţa Turţ 18 47
2 Unirea Bercu 18 34
3 Ugocea Porumbeşti 16 27
4 Codreana Homoroade 16 26
5 Prietenia Crucişor 15 25
6 Recolta Dorolț II 17 22
7 Viile Satu Mare 15 16
8 ACS Turulung 17 16
9 CSM Satu Mare II 15 15
10 Cetate Ardud 17 10

global

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii