Liga 4 | Talna Orașu Nou a câștigat fără probleme derby-ul cu Energia Negrești

(4 voturi)

Cel mai interesant joc din Seria A a ligii a patra s-a jucat astăzi la Orașu Nou, primele două clasate din serie, Energia Negrești și Talna s-au luptat pentru locul întâi.

Înaintea meciului de azi, Talna și Energia erau singurele echipe neînvinse din serie, Energia câștigând toate cele opt meciuri, în timp ce Talna a obținut șapte victorii și o remiză (etapa 7, 1-1, la Botiz).

De asemenea, astăzi s-au întâlnit echipele cu cel mai bun atac din județ, Energia marcând 49 de goluri, iar Talna 45, dar și cele mai bune apărări ale județului, Negreștiul primind doar trei goluri, iar Orașu Nou a încasat cu un gol mai mult.

În această săptămână, Sportul Sătmărean a postat pe pagina de Facebook un sondaj prin care cititorii au fost întrebați ”Cine va câștiga derby-ul Seriei A dintre Talna Oraşu Nou - Energia Negreşti”, iar 60% dintre cei care au votat vedeau Energia câștigătoare. Derby-ul etapei a rămas doar pe hârtie, echipa din Orașu Nou dominând clar jocul de azi, iar Ioan Boje a fost jucătorul meciului, acesta câștigând practic de unul singur jocul cu cele patru goluri marcate.

Doar primul sfert de oră al meciului a fost echilibrat, Ioan Boje deschizând ”balul” în minutul 15, din penalty, după o greșeală a portarului Gergely, după cinci minute Denis Filip a dublat avantajul Talnei, iar în minutul 30 Casian Bere a marcat pentru 3-0. Ioan Boje a reușit dubla înainte cu zece minute de pauză și Orașu Nou a intrat la cabine cu un aantaj de patru goluri. Repriza secundă a început tot cu Boje în prim-plan, jucătorul Talnei marcând al treilea său gol în minutul 60, Daniel Neamț înscrie golul de onoare pentru negreșteni cu cinci minute înainte de final, iar în minutele de prelungiri Ioan Boje a închis tabela cu al patrulea gol și Talna Orașu Nou se impune cu un sec 6-1.

În urma victoriei de azi, Talna Orașu Nou rămâne singura echipă neînvinsă din serie și urcă pe primul loc, cu 25 puncte, iar Energia Negrești coboară pe locul doi (24 puncte).

Etapa următoare Talna Orașu Nou va juca în deplasare la Turul Micula, iar Energia Negrești se va deplasa la Sportul Botiz.

Liga 4 | Seria A | Etapa 9 | Talna Orașu Nou 6 - 1 Energia Negrești (4-0)

Marcatori: Ioan Boje (4), Denis Filip, Casian Bere/Daniel Neamț;

Arbitri: Codrea, Tarba, Lar (toți din Baia Mare);

Observator: Por Constantin;

Talna Orașu Nou: Daniel Miclea - Radu Zaharia, Călin Pop, Erdei Matyas, Ioan Boje, Casian Bere, Lucian Homorozan, Medve David, Tudor Suciu, Erdei Sandor (cpt.), Denis Filip;

Rezerve: Alin Negru, Michel Fedorca, Bute Janos, Ioan Rus, Kovacs Attila, Denis Vașvari, Andrei Hreniuc;

Antrenor: Valentin Vas;

Energia Negrești: Gergely Andrei - Daniel Neamț, Sergiu Stan, Daniel Pop, Paul Gherman, Sebastian Balog, Alexandru Vele, Tudor Tothăzan, Silvian Tothăzan, Lucian Pop (cpt.), Lucian Lohan;

Rezerve: Raul Ciocan - Flaviu Goja, Lucian Ciocan, Szalati Florin, Dănuț Horea, George Boboi, Petrișor Seleveschi;