Liga a IV-a Elite | Știința Beltiug s-a impus în derby-ul etapei Foto: Sportul Sătmărean / Valentin Păduraru

Liga a IV-a Elite | Știința Beltiug s-a impus în derby-ul etapei

(9 voturi)
Astăzi s-au disputat două meciuri din cadrul etapei a VIII-a a ligii de elită din fotbalul județean sătmărean, ambele fiind câștigate de echipele gazdă.
Derby-ul etapei, disputat la Beltiug, între Știința și Energia Negrești a fost câștigat la scor de neprezentare de echipa pregătită de Cosmin Iuhas. Beltiugul a deschis scorul prin Adrian Donca cu patru minute înainte de pauză, Daniel Feier a dublat avantajul gazdelor cu o scăriță superbă în minutul 55, iar Richard Gulya a închis tabela cu golul marcat în minutul 65.
  • ”Este o victorie importantă pentru noi, îmi felicit băieții pentru atitudine și pentru modul în care reușesc să înțeleagă de la meci la meci ceea ce vreau de la ei. Dacă vor înțelege mai departe ce le cer și vor avea atitudinea de azi, cred că vom fi una dintre echipele pretendente la titlu”, a declarat Cosmin Iuhas, antrenorul Științei Beltiug, pentru sportulsatmarean.ro.
Știința Beltiug 3 - 0 Energia Negrești (1-0)
Marcatori: Adrian Donca, Daniel Feier și Richard Gulya;
Știința Beltiug: Adrian Toduț - Marius Toma, Ionuț Moldovan, Ioan David, Krasznai Ioan, Ciprian Cireap, Santai Szabolcs, Gulya Richard, Marius Baciu (cpt.), Daniel Feier, Adrian Donca;
Rezerve: Kiss Aron, Bogar Norbert, Srepler Erich, Andrei Corodan;
Antrenor: Cosmin Iuhas;
Energia Negrești: Gergely Andrei - Daniel Neamț, Ioan Ugocian, Daniel Pop, Huszti Ioan, Gheorghe Solomes, Zaszlati Florin, Sebastian Balog, Alexandru vele, Răzvan Ardelean, Lucian Pop;
Rezerve: Gheorghe Șofran, Sergiu Stan, Georgel Boboi, Gheorghe Ghiriti, Marius Pop, Dumitru Torz, Vlad Huja;
Antrenor: Vasile Mociran.

Al doilea meci al zilei s-a disputat la Carei, gazdele de la CSM primind vizita Recoltei Dorolț, iar la finalul unui meci disputat jucătorii careieni s-au impus la limită, cu scorul de 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Hevele Mark la mijlocul reprizei secunde, echipa din Carei fiind la al cincilea meci consecutiv fără înfrângere, în timp ce Recolta Dorolț și-a întrerupt seria de cinci meciuri fără înfrângere.
În urma rezultatelor înregistrate astăzi, CSM Victoria Carei a urcat pe locul trei în clasament, cu 16 puncte, iar Știința Beltiug este liderul ligii de elită, cel puțin până mâine când Crasna Moftinu Mic joacă cu Voința Babța.

CSM Victoria Carei 1 - 0 Recolta Dorolț (0-0)
Marcator: Hevele Mark;
CSM Victoria Carei: Daniel Preg - Pintye Norbert, Griszhaber Bogdan (cpt.), Tempfli Imre, Marius Pușcas, Mark Varga, Daniel Tilinger, Nagy Mate, Nylvan Bogdan, Alex Malinetescu, Alex Babiciu;
Rezerve: Claudiu Silaghi, Csenteri Bence, Hevele Mark, Cristian Ardelean, Orosz Engelbert;
Antrenor: Răzvan Nintaș;
Recolta Dorolț: Daniel Oșan - Reszler Zsolt, Meșter Șandor, Angelor Șimon, Meșter Nandor, Drumar Arnold, Vegh Jozsef, Pintye Erik, Egri Nandor, Lakatos Tibor, Kovasc Istvan;
Rezerve: Rapolti Bela - Fintas Patrick, Horvath Critian, Raul Ritli;