Liga Elitelor U16 | LPS Satu Mare a încheiat la egalitate duelul cu CSM Deva

(1 Vot)

Sâmbătă dimineață, pe terenul sintetic al Bazei Sportive Dinamo, juniorii U16 de la LPS Satu Mare au încheiat la egalitate, 2-2, duelul cu CSM Deva.

Echipa pregătită de Dorel Ziman și Cosmin Iuhas a condus prin golul marcat în minutul 20 de Mihai Gînta, oaspeții au egalat la începutul reprizei secunde, 1-1, iar Theodor Ploeșteanu a ratat un penalty în minutul 64. Luca Noveli, intrat de pe bancă, a readus LPS-ul în avantaj în minutul 80, însă avantajul a durat doar un minut, oaspeții restabilind egalarea la următoarea fază a jocului, 2-2.

A fost ultimul joc oficial din acest an, sătmărenii fiind primii în clasamentul play-out-ului seriei 4, cu 22 puncte.

Următoarea etapă se va disputa în 18 martie 2023, puștii sătmăreni urmând să joace în deplasare la LPS Banatul Timişoara.

lps satu mare u16 ziman iuhas

Liga Elitelor U16 | Seria 4 | Play-Out | Etapa 4 | LPS Satu Mare 2 - 2 CSM Deva (1-0)