Liga 2 | FC Olimpia Satu Mare începe anul cu o victorie și urcă pe locul doi în clasament Foto: Facebook/FC Brasov Official

(9 voturi)
FC Olimpia 2010 Satu Mare a câștigat astăzi primul meci oficial din acest an, 2-1, în deplasare la FC Brașov și, cel puțin până mâine, urcă pe locul doi în clasamentul Ligii 2.
Derby-ul etapei, supravegheat din tribune de președintele FRF, Răzvan Burleanu, a fost dominat de fotbaliștii sătmăreni care, chiar dacă au fost conduși cu 1-0 (min. 12), au revenit și au întors rezultatul administrând brașovenilor prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon competițional. În urma acestei victorii, Olimpia urcă, cel puţin până mâine, când va juca UTA Arad, pe locul 2 în clasament, iar FC Braşov cade pe locul 5, după ce Sepsi a câştigat în deplasare la Luceafărul Oradea (2-1).

Brașovenii au deschis scorul în minutul 12, printr-un supergol marcat de Ioan Șerban care și-a ridicat mingea cu capul de lângă Heil şi a reluat din foarfecă din 9 metri, lângă bara din dreapta lui Anca Trip, rămas fără reacţie. După trei minute, Mureșan trimite cu capul puțin peste poarta lui Iacob, iar în minutul 19, după un atac mai lung al Olimpiei, Erdei îi pasează la marginea careului lui Voicu care pătrunde în careu și centrează în faţa porţii, iar Ursu reia cu genunchiul din fața portarului Iacob și restabilește egalitatea pe tabelă, 1-1.
În minutul 25, Silviu Pană șutează puternic de la marginea careului de 16 m, mingea loveşte transversala şi revine în teren, iar Voicu, din 6 metri, reia cu capul peste poartă. La următoarea fază, Krausz trimite o pasă lungă, din propria jumătate, peste apărarea Braşovului, Voicu scapă singur cu Florin Iacob, trece mingea pe lângă portarul brașovean, rămâne singur cu poarta goală, dar nu șutează, întârzie şi apoi Şerban, respinge în corner.
Cu șase minute înainte de pauză, după un corner executat foarte bine de Pană, la prima bară, Krausz deviază cu capul, pe spate, din colțul careului mic şi mingea intră în plasă, la colţul lung. Golul marcat de Krausz a stabilit scorul pauzei și scorul final al meciului, în repriza secundă cele două echipe ducând o luptă surdă între cele două careuri, fără ocazii importante de poartă. Tony Kanalos a avut cea mai mare ocazie a reprizei în ultimul minut al prelungirilor când a trecut mingea din marginea careului de 16 m pe lângă Florin Iacob, dar şi pe lângă poartă.

FC Brașov 1 - 2 FC Olimpia 2010 Satu Mare (1-2)
Marcatori: Ioan Șerban (min. 12) / Octavian Ursu (min. 19), Raul Krausz (min. 39);
Stadion: Tineretului din Brașov;
Arbitru: Dima Iulian (Bucureşti);
Asistenţi: Badea Marius Florin (Ramnicu Valcea) și Bîrdeş Romică (Piteşti);
Arbitru de rezervă: Illyeş Adrian (Ploieşti);
Observatori FRF: Vărgatu Laurenţiu (Brăila) și Lumanare Marian (Bucureşti);

FC Braşov: Fl. Iacob - Băjan, Al. Ichim, I. Şerban, Ct. Stan, P. Iacob, I. Popa, Vagner, Enceanu, Grigorie, Angelescu
Rezerve: Căucă - Poverlovici, Goge, Vl. Munteanu, Tripşa, Chitoşcă, Istrati
Antrenor: Cornel Ţălnar
FC Olimpia 2010 Satu Mare: Iulian Anca Trip - Cosmin Iuhas (cpt.), Ciprian Duruş, Mihai Onicaş, Silviu Pană, Florin Mureşan, Valter Heil, Raul Krausz, Carlo Erdei, Adrian Voicu, Octavian Ursu;
Rezerve: Marius Şuta - Daminuţă, I. Roşu, Bura, Romario Rus, Vasile Pop, Tony Kanaloş;
Antrenor: Bogdan Andone

Rezultatele înregistrate în etapa a XXII-a:
Vineri, 24 februarie:
CS Mioveni 2 - 2 Dunărea Călăraşi (1-0) (Stoica, min. 11, Staicu, min. 66 / Kanda, min. 49, Avram, min. 80);
Sâmbătă, 25 februarie:
Foresta Suceava 2 - 2 ASU Poli Timișoara 0-0 (Stănescu, min. 65, Dumitriu, min. 77 / Birău, min. 54, Bădăuță, min. 85);
Luceafărul Oradea 1 - 2 Sepsi Sfântu Gheorghe 0-0 (Matei, min. 52 / Hadnagy, min. 60,Bujor, min. 87);
Academica Clinceni 1 - 0 CS Afumați (0-0) (Chiacu, min. 78);