Liga 3 | CSM Satu Mare a obținut prima victorie din perioada de pregătire

Fotbaliștii de la CSM Satu Mare sunt în plină perioadă de pregătiri pentru primul sezon din Liga 3, iar după cele două înfrângeri suferite în fața celor de la Minaur Baia Mare, 1-2 la Satu Mare, respectiv 0-9 la Baia Mare, sâmbătă dimineață a venit și prima victorie, 1-0 în fața celor de la SCM Zalău.

Sătmărenii au obținut primul succes din această perioadă de pregătire grație golului marcat de Svarczkopf, în minutul 15 al meciului. La fel ca la meciul din primul tur al Cupei României - faza națională, jucat miercuri în compania celor de la Olimpia MCMXXI Satu Mare, echipa din Zalău a venit cu doar 13 jucători și a acuzat oboseala după jocul de 120 de minute din Cupă…

Cele două echipe se vor întâlni din nou într-un meci amical la finalul săptămânii viitoare, pe Stadionul “Municipal” din Zalău, însă până atunci, echipa pregătită de Zoli Ritli va a întâlni juniorii U17 de la LPS Satu Mare, marți, de la ora 10:30.

Amical | CSM Satu Mare 1 - 0 SCM Zalău (1–0)

Marcator: Svarczkopf Istvan (min. 15);

CSM Satu Mare: Curileac – Ţoca, Tincău, Ritli, Ionescu, B. Nyilvan, Schwarckopf, Iakab, Chitaş, Faur, Cădar. În repriza secundă au mai jucat Raul Ziman, D. Vincze, Şimon, Bordac şi L. Vincze;

Antrenor: Zoltan Ritli;

SCM Zalău: Andrei Pop - Iustin Ardelean, Varga Markus, Răzvan Dulap, Rareș Petruț-Pop – Gabriel Coți, Daniel Supuran, Florin Pop, Andrei Bene, David Sîrbu, Adelin Moroșan. În repriza secundă au mai jucat Tudor Mare și Denis Laza.

Antrenor: Alexandru Pop.