Liga 3 | Unirea Tășnad, înfrângere categorică pe Cluj Arena Foto: Facebook/FC Universitatea Cluj

Liga 3 | Unirea Tășnad, înfrângere categorică pe Cluj Arena

(9 voturi)

FC Unirea Tăşnad a administrat singura înfrângere din acest sezon echipei Universitatea Cluj, în meciul tur disputat în urmă cu mai bine de șase luni, pe Stadionul Unirea din Tășnad, iar de atunci ”șepcile roșii” au disputat 16 partide, în campionat și în Cupa României, adunând 14 victorii și două remize (golaveraj: 41-7).

Jocul din această seară disputat pe Cluj Arena a fost echilibrat în prima repriză, jucătorii pregătiți de Cristi Popa ținând piept clujenilor, ba mai mult fiind cei care au avut cele mai mari ocazii de gol, Szekely şi Cădar lovind transversala porții apărate de norocosul Dinu. Însă, ca și în celelalte meciuri oficiale din acest an, multele ocazii de gol nefinalizate s-au răzbunat și cu câteva minute înainte de pauză, fostul jucător de la LPS Satu Mare, Adrian Micaş,  a deschis scorul pentru ”U”.
Repriza secundă a început în trombă pentru liderii seriei a V-a, Cristian Ene reușind o dublă în doar două minute (min. 54 și 55), iar Iuliu Haţiegan a marcat pentru 4-0 în minutul 63 și meciul era jucat. La acest scor, cele două echipe s-au liniștit, golul marcat în ultimul minut de joc de Dorin Goga contând doar la statistica jocului.

Etapa următoare, vineri, 6 aprilie, FC Unirea Tășnad joacă tot în deplasare, de această dată la Sănătatea Cluj, iar sâmbătă, 14 aprilie, va juca primul meci din acest an pe teren propriu, cu FC Avrig.

Liga 3 | Seria 5 | FC Universitatea Cluj 5 - 0 FC Unirea Tășnad (1-0)
Marcatori: Adrian Micaş (min. 38), Cristian Ene (min. 54 și 55), Iuliu Haţiegan (min. 63), Dorin Goga (min. 89);
Stadion: Cluj Arena;
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești);
Asistenți: Ștefan Dumitrache și Nicolae Doru Petre (ambii din Prahova);
Observatori: Bordaş Vasile (Târgu Mureş) și Țîră Mihai (Alba Iulia);
FC Universitatea Cluj: Dinu - Chiș, Onicaș, Abrudan, Manu - Micaș, Florescu, Greu - Goga, Ene, Hațiegan;
Rezerve: Albuț, Saroși, Telcean, Takacs, Hordouan, Lemnaru, Cordoș;
Antrenor: Adrian Falub.
FC Unirea Tăşnad: Moroz – Palinceac, Vădan, Bălău (cpt.), Parnău, Cubaş, Stanciu (Ştef, min. 59), Szekely (R. Silaghi, min. 70), Ciul, Cădar, Faur (Imi Nagy, min. 83);