Liga 3 | Etapa 26: Recolta Dorolț 0 - 3 CS Iernut Foto: Valentin Păduraru

Liga 3 | Etapa 26: Recolta Dorolț 0 - 3 CS Iernut

(5 voturi)
Recolta Dorolț a pierdut meciul jucat sâmbătă, pe teren propriu, în compania echipei CS Iernut cu scorul de 3-0.
Jocul a făcut parte din cadrul etapei 26 din Seria 5 a Ligii a 3-a, etapă în care liderul seriei, AFC Hermannstadt a câștigat cu 3-0 meciul jucat pe teren propriu cu CS Oşorhei și a promovat matematic în Liga 2.
În meciul de sâmbătă, la Dorolț, s-au întâlnit ocupantele locurilor 14 și 12, într-un duel ce părea a fi echilibrat, însă pe teren, după eliminarea lui Raul Ritli din minutul 13, a jucat o singură echipă, CS Iernut. Ungur a transformat penalty-ul acordat după intervenția în careu a lui Ritli, iar cu zece minute înainte de pauză Chețan a dublat avantajul oaspeților și a stabilit rezultatul pauzei.
Pe parcursul reprizei secunde sătmărenii au încercat să se apropie mai mult de careul celor din Iernut, însă nu au reușit să-și creeze ocazii de gol, iar în minutele de prelungiri au marcat tot oaspeții, Kovacs stabilind rezultatul final, 3-0.
Echipa antrenată de Zoltan Ritli a suferit a patra înfrângere consecutivă, iar miercuri, 10 mai, sătmărenii vor juca în deplasare la ocupanta locului doi, Metalurgistul Cugir.

Etapa 26: Recolta Dorolț 0 - 3 CS Iernut (0-2)
Marcatori: Mircea Ungur (min. 14, penalty), Ionuţ Cheţan (min. 40), Tihamer Kovacs (min. 82);
Teren: Comunal Dorolț-Dara;
Arbitru: Nicoras Ionuț Vasile (Arad);
Asistenți: Lakatos Rares (Oradea) și Toderas Gabriela Ioana (Șuncuiuș);
Observatori FRF: Marchis Traian (Baia Mare) și Vancea Viorel (Oradea);

Recolta Dorolț: Oșan – Ștef, L. Vincze, Ritli, Ionescu, D. Vincze, Șimon, Mureșan (Toma, min. 46), M. Pop (Goț, min. 46), Reszler (Egri, min. 39), N. Meșter (D. Pop, min. 71);
Antrenor: Zoltan Ritli;
CS Iernut: Crăciun – Cîndea, Teban, L. Chețan (Roman, min. 74), Marian (Bîrseti, min. 46), Balea, Bălaș (Stoica, min. 85), Păcurar (Apolțan, min. 57), I. Chețan, Ungur, Kovacs;
Antrenor: Nicolae Ghira;