Cupa României | CSM Satu Mare a învins Schwaben Kalmandi Cămin în faza a doua a competiției

(2 voturi)

Miercuri după-amiază s-a jucat al doilea meci din faza a II-a a Cupei României - faza județeană, CSM Satu Mare învingând cu scorul de 5-1, colega de serie, Schwaben Kalmandi Cămin.

Avantajați de terenul greu, șvabii din Cămin au ținut aprope de sătmăreni pe parcursul primei reprize, CSM-ul reușind să marcheze un singur gol până la pauză, prin Robert Portik (min. 15), însă în prima parte a reprizei secunde echipa pregătită de Zoltan Ritli a marcat de patru ori prin Jakab (min. 48), b(min. 52 și 62) și Robert Portik (min. 54). Unicul gol al gazdelor a fost marcat de Peter Láng, în minutul 58, după o centrare perfectă a lui Roszel.

CSM Satu Mare este a doua echipă calificată în faza următoare a competiției, după Luceafărul Decebal, care a trecut la penalty-uri de Unirea Pișcolt.

Cupa României | Schwaben Kalmandi Cămin 1 - 5 CSM Satu Mare (0-1)

Marcatori: Robert Portik (2), Jakab Martin, Gabriel Cădar (2)/Peter Láng;

Schwaben Kalmandi Cămin: Rausz Walter- Varga Arnold, Tempfli Laszlo, Stelian Chiș, Kopos Edwin, Tempfli Andreas (cpt.), Haller Dominik, Keizer Kewin, Szolomjer Peter, Obis Tomas, Leber Ioan;

Rezerve: Kuncz Kristofer, Lang Peter, Schlachter Istvan, Roszel Robert, Merinyi Balaj, Varga Dezso;

Antrenor: Roszel Robert;

CSM Satu Mare: Daniel Oșan - Luca Tincău, Vlad Negrean, Marius Doros, Mircea Bordac, Nyilván Bogdan, Portik Robert, Gabriel Cădar (cpt.), Nyilvan Rareș, Jakab Martin, Patric Dragoș;

Rezerve: Marius Curileac - Marian Zima, Angelo Șimon, Svarczkopf Istvan, Suranyi Reymon, Gabriel Sava, Matei Gabor;

Antrenor: Zoltan Ritli;