Juniori | Două victorii și o înfrângere pentru LPS Satu Mare

(4 voturi)

Miercuri, juniorii U16, U17 și U19 de la LPS Satu Mare au jucat în cadrul etapei a patra a Campionatelor Naționale.

Juniorii U16 au jucat primii, de la ora 10:00, la Dorolț, și au suferit prima înfrângere din acest început de sezon, 1-7 cu FC Universitatea Cluj. Jucătorii clujeni au condus cu 2-0 la pauză, iar în partea secundă au mai înscris de cinci ori, unicul gol al sătmărenilor fiind marcat de Alex Micle, la scorul de 0-5.

Juniorii U17, pregătiți de Robert Abrudan, s-au impus cu scorul de 5-4 pe terenul celor de la CSS 2 Baia Mare la finalul unui meci spectaculos, decis la ultima fază a meciului, cele cinci goluri fiind marcate de Patrik Chiș (3) și Raul Raț (2). Sătmărenii au avut un început de meci foarte bun și după o jumătate de oră conduceau cu 3-0, gazdele au redus din diferență în minutul 40 și la pauză s-a intrat cu scorul de 1-3. Startul reprizei secunde a aparținut celor din Baia Mare, care au reușit să marcheze de două ori și să restabilească egalitatea, 3-3, după care LPS Satu Mare a condus cu 4-3, gazdele au egalat din nou, în minutul 83, și meciul părea că se îndreaptă spre un rezultat de egalitate. La ultima fază a meciului, Patrik Chiș a reușit hattrick-ul și a adus a patra victorie consecutivă pentru LPS Satu Mare din acest sezon.

Și echipa U19, pregătită de Mihai Sabău Svegler, a câștigat pe terenul celor de la CSS 2 Baia Mare, scor 4-2. Jocul a fost echilibrat pe parcursul primei reprize, sătmărenii deschizând scorul prin Raul Ziman, însă până la pauză gazdele au întors rezultat și au intrat în avantaj la cabine, 2-1. Repriza secundă a fost dominată de jucătorii sătmăreni, care au mai marcat de trei ori prin Raul Ziman, Adrian Bura și Leonardo Mândruț și au bifat astfel a treia victorie a sezonului.

După primele patru etape ale sezonului, LPS Satu Mare ocupă locul 5 în Seria III a Ligii Elitelor U16, la egalitate de puncte cu ocupantele locurilor 2-4, juniorii U17 sunt lideri în Seria 11 a Campionatului Național U17, cu punctaj maxim, iar juniorii U19 sunt pe locul trei în Seria 11 a Campionatului Național U19, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 2, LPS Cluj-Napoca.

Etapa următoare, sâmbătă, 24 august, LPS Satu Mare U16 va juca în deplasare la ASU Politehnica Timișoara, iar juniorii U17 și U19 vor sta.