Cupa României | Primul joc din 16-imile fazei județene s-a decis la loviturile de departajare

(15 voturi)

Fotbalul județean sătmărean a revenit astăzi cu primul meci oficial din acest an, la Foieni, Frohlich primind vizita celor de la AS Căpleni, în primul joc din cadrul 16-imilor de finală ale Cupei României - faza județeană.

Deși a fost primul joc oficial din acest an pentru cele două echipe, meciul a fost foarte disputat și s-au marcat șase goluri, ambele echipe trecând alternativ la conducere, iar la finalul celor 90 minute, scorul a fost egal 3-3. Boldizsar Edmond a deschis scorul pentru Căpleni, chiar în debutul jocului (min. 3), însă până la pauză gazdele au întors rezultatul prin golurile marcate de Erdei Cristian (min. 25) și Halmosi Heinrich (min. 38).

Repriza secundă a început cu două goluri marcate de AS Căpleni, prin Gecse Aron (min. 51) și Hauler Tamas (min. 67), jucătorii din Căpleni revenind din nou la conducere, 3-2, însă înainte cu trei  minute de finalul jocului, Hevele Heinrich a marcat golul egalării pentru Foieni și a trimis jocul la loteria loviturilor de departajare. La penalty-uri, jucătorii din Căpleni au fost mai concentrați și au reușit să câștige cu scorul de 5-3, reușind astfel să se califice în optimile de finală la Cupei României -faza județeană.

Cupa României | Frohlich Foieni 3 - 3 AS Căpleni (2-1) 5-3 la loviturile de departajare

Marcatori: Erdei Cristian (min. 25), Halmosi Heinrich (min. 38) și Hevele Heinrich (min. 87)/ Boldizsar Edmond (min. 3), Gecse Aron (min. 51) și Hauler Tamas (min. 67);

Arbitri: Simon Elek, Bauer Iosif, Bauer Adalbert;

Observator: Pataki Zoltan;

Frohlich Foieni: Tempfli Mark - Bakos Norbert, Toma Gergo, Lovag Tamas, Ulmer Gerhardt, Lovag Gergo, Binder Bertold, Betuker Bertold, Erdei Cristian, Pelok Aron, Halmosi Heinrich;

Rezerve: Vachter Ervin, Gnandt Michel, Feigi Tamas, Hevele Heinrich;

AS Căpleni: Veibel Szilard - Papp Attila, Pataki Arpad, Keszenheimer Zsolt, Fleisz Christopfer, Marius Moldovan, Gecse Aron, Bakai Szabolcs, Mosdoczi Bence, Boldizsar Edmond, Silaghi Gabor;

Rezerve: Illyes Daniel, Heveli Daniel, Ionucz Daniel, Szabo Steven, Ritli Raymond, Hauler Tamas;