Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Liga 2 | Încă două amenzi încasate de Olimpia

Evaluaţi acest articol
(5 voturi)
Din păcate nu mai este nicio noutate faptul că Olimpia este amendată aproape la fiecare ședință de Comisia de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal...
Dacă ultimele amenzi primite de clubul Olimpia au fost pentru neachitarea drepturilor financiare față de foști jucători, de această dată clubul a primit două amenzi pentru indisciplină și nerespectarea obligaţiilor de organizare a jocurilor.
Este vorba despre meciul din etapa a IV-a cu Hermannstadt Sibiu, meci la care cinci jucători au încasat cartonaș galben (Ayoub Saadaoui, Romario Rus, Bogdan Miholca, Ciprian Brata și Ciprian Duruș), iar copii de mingi au trimis cu întârziere mingile în joc...
Cu siguranță în următoarele ședințe ale Comisiei de Disciplină și Etică a Federației Române de Fotbal va urma o altă amendă pentru clubul Olimpia după eliminarea antrenorului Tibor Selymes la meciul din etapa trecută cu CS Afumați.
Sancțiuni:
- 570 lei pentru comportarea neregulamentară a echipei (cinci jucători au primit cartonaş galben în acelaşi joc);
- 3.000 lei pentru neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligaţiilor privind asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă în stadion (fapta repetată a copiilor de mingi de a nu retrimite fără întârziere în joc mingile ori de a  întrerupe, întârzia sau perturba jocul în orice fel).
  • ”În  baza art. 78/a din RD CS FC Olimpia 2010 Satu Mare se sancționează cu penalitate sportivă de 570 lei. În  baza art.83/2/d –68/5 din RD  cu aplic. art. 45 din RD  clubul CS  FC Olimpia 2010 Satu Mare se sancționează cu penalitate  sportivă de 3000 lei”.
Articolul 83 –  Nerespectarea obligaţiilor de organizare a jocurilor:
2. Neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzătoare a obligaţiilor privind asigurarea măsurilor de ordine şi siguranţă în stadion care au avut drept rezultat:
d) aruncarea cu obiectele prevăzute la art. 82, alin. 3, lit. a), spre alți spectatori sau spre/în terenul de joc se sancţionează cu penalitate sportivă de la 10.000 la 60.000 de lei.
Articolul 68 – Intrarea neautorizată şi/sau aruncarea de obiecte în teren:
5. Fapta repetată a copiilor de mingi de a nu retrimite fără întârziere în joc mingile ori de a  întrerupe, întârzia sau perturba jocul în orice fel, duce la sancţionarea clubului organizator cu penalitate sportivă de până la 10.000 de lei, iar în caz de recidivă şi cu măsura programării jocurilor fără spectatori pentru un joc.

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Twitter
Valentin Păduraru

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Lasă un comentariu

energykardioclubiunie

Clasamente fotbal județean

  1. ELITE
  2. Liga 4 A
  3. Liga 4 B
  4. Liga 5
Team
Played Wins DRAW Lost Goals score Goals conceded Points Home Points Away Points
1 Energia Negreşti 20 15 3 2 52 19 30 18 48
2 Crasna Moftinu Mic 20 14 5 1 50 13 24 23 47
3 Ştiinţa Beltiug 19 13 2 4 56 35 22 19 41
4 Talna Oraşu Nou 18 11 1 6 55 25 18 16 34
5 CSM Victoria Carei 19 10 2 7 40 26 19 13 32
6 Recolta Dorolţ 20 8 6 6 42 26 19 11 30
7 Voinţa Babţa 20 8 2 10 49 48 16 10 26
8 Turul Micula 19 6 7 6 50 35 16 9 25
9 Voinţa Doba 20 4 1 15 33 75 10 3 13
10 FC Certeze 19 2 2 15 18 79 4 4 8
11 Dari Lipău 20 0 1 19 10 74 0 1 1
Team
Played Points
1 Unirea Păulești 25 64
2 Dacia Medieşu Aurit 25 52
3 Someşul Oar 23 50
4 Viitorul Vetiş 23 37
5 Speranța Halmeu 25 37
6 AS Livada 24 37
7 Victoria Apa 24 31
8 Atletic Craidorolț 24 31
9 Sportul Botiz 24 30
10 Șoimii Mădăras 22 29
11 Venus Dumbrava 25 26
12 Voinţa Lazuri 25 23
13 Viile Satu Mare 24 22
14 Someşul Odoreu 23 14
Team
Played Points
1 Real Andrid 24 52
2 Viitorul Lucaceni 25 47
3 AS Căpleni 24 45
4 Frohlich Foieni 25 42
5 Schamagosch Ciumeşti 25 41
6 Unirea Pişcolt 24 41
7 Fortuna Căpleni 23 37
8 Victoria Tiream 24 36
9 Schwaben Kalmandi Cămin 24 31
10 Recolta Sanislău 25 26
11 Stăruinţa Berveni 25 22
12 Vulturii Santău 2013 21 21
13 Olimpia Domăneşti 24 21
14 AS Ghenci 23 7
Team
Played Points
1 Luceafărul Decebal 22 59
2 Cetate Ardud 23 52
3 Recolta Dorolț II - Dara 23 39
4 Platanul Marna 23 37
5 Prietenia Crucişor 23 36
6 Kneho Urziceni 20 35
7 Codreana Homoroade 20 32
8 Olimpia Căuaş 22 30
9 Speranța Bogdand 21 27
10 Unirea Bercu 23 27
11 Egri Sasok Agriş 21 26
12 Ugocea Porumbeşti 20 21
13 Gloria Moftinu Mare 23 21
14 Recolta Turulung 22 18
15 Dacia Supur 22 9

Acest site folosește cookies. Navigând în continuare, vă exprimați acordul asupra folosirii cookie-urilor. Vezi detalii