Banner blato Livrare

Liga Elitelor U19 | Victorie pentru LPS Satu Mare în deplasare la Centrul de Excelență Timișoara

Echipa pregătită de Dacian Nastai a reușit o nouă victorie în Liga Elitelor U19, 3-1, și nu oriunde ci în deplasare la Centrul de Excelență Timișoara.
Meciul din cadrul etapei a II-a a returului s-a jucat pe un teren sintetic de dimensiuni normale, gazdele de la Centrul de Excelență dispunând de un centru cu toate condițiile necesare pentru performanță: selecție națională, preparator fizic, doi antrenori secunzi, antrenor cu portarii și organizator de competitii, alimentație, refacere controlată, vitaminizare, materiale de ultima generație pentru antrenament și analiză video.
Sătmărenii de la LPS Satu Mare ”cu o alimentație slabă, vitaminizarea aproape inexistentă și cu lacune pe partea fizică” au stat foarte bine în teren și au făcut un joc foarte bun, iar la final au câștigat cu 3-1 și se mențin pe primul loc în clasament cu 34 puncte.

Puștii lui Nastai au marcat toate cele patru goluri, trei în poarta timișorenilor și unul în propria poartă. Onea a deschis scorul după doar trei minute, însă în minutul zece, după o minge pierdută la centrul terenului, gazdele pleacă pe contraatac și centarea de pe partea dreaptă este întrodusă în propria poartă de Oltean. Sătmărenii revin în avantaj în minutul 25 când Szekely este faultat în careu, iar Ciocan transformă lovitura de la 11m. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Nagy Mate (min. 60), după o combinație frumoasă în trei cu Cubaș și Micaș.
  • ”Am intrat în ultima săptămână de pregătire în care miercuri ne deplasăm la Timișoara pentru jocul cu Poli Timișoara din optimile Cupei României, iar sâmbătă ne luptăm acasă pentru 3 puncte cu Centrul de Excelență Târgu Mureș, echipa care în tur ne-a pus probleme.”
  • ”Au trecut 30 de ani de la ultima finală jucată la U 19 de Olimpia antrenată pe atunci de profesorul Iosif Kalmar și ar fi momentul să fim din nou acolo. Sătmarul chiar merita asta”, a declarat Dacian Nastai.
Centrul de Excelență Timișoara 1 - 3 LPS Satu Mare (1-2)
Marcatori: Răzvan Onea (min. 3), Kristian Szekely (min. 25), Nagy Mate (min. 60) / Darius Oltean (autogol, min. 10);
Arbitru: Gornic Alexandru Dan (Arad);
Asistenți: Casut Cristian (Arad) și Carmaci Filip Sergiu (Arad);
Arbitru de rezervă: Bitea Radu Bogdan (Arad);
LPS Satu Mare: Sebastian Moroz - Mark Parnău, Darius Oltean, Laurențiu Cătună, Darius Forgacs, Adrian Micaș, Mate Nagy (Denis Topan), Denis Cubaș, Sergiu Ciocan, Răzvan Onea, Kristian Szekely;
Antrenor: Dacian Nastai;