Competiția face parte din proiectul educațional ”Educație școlară prin baschet”, aflat la ediția a VI-a şi este coordonat de profesorul Cecilia Nastor. Parteneri în cadrul proiectului sunt: Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare, Centrul de Prevenire, Evaluare și Consiliere Antidrog Satu Mare, Primăria municipiului Satu Mare, Asociația Județeană Sportul pentru Toți, Direcția de Sănătate Publică Satu Mare, Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” și Școala Gimnazială ”Mircea Eliade”.
Meciurile se vor desfășura conform următorului calendar competițional:
- vineri 20 noiembrie, ora 15 – ciclul primar:
- grupa 1: clasele III-IV;
- sâmbătă 21 noiembrie, ora 9 - gimnaziu şi liceu:
- grupa 2: clasele V-VI;
- grupa 3: clasele VII-VIII;
- grupa 4: clasele IX-XII;
Câștigătorii fiecărei grupe vor primi medalii și diplome din partea organizatorilor.
La competiție s-au înscris 29 de echipe din județele Satu Mare și Maramureș: Colegiul Național ”Ioan Slavici”, Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare, Școala Gimnazială Nr. 10 Satu Mare, Școala Gimnazială “Constantin Brâncoveanu” Satu Mare, Școala Gimnazială ”Bălcescu- Petőfi” Satu Mare, Școala Gimnazială nr.3 Negresti-Oaș, Liceul Teologic Ortodox „Nicolae Steinhardt” Satu Mare, Grup Școlar Teologic Romano-Catolic „Ham Janos” Satu Mare, L.P.S-C.S.S. Satu Mare, Colegiul Național Kolcsey Ferencz Satu Mare, Școala Gimnazială ”Dr. Ioan Mihály de Apsa” Sighetu Marmației şi Colegiul Național “Dragoș Vodă”, Sighetu Marmației.















