Baschet | CSM Satu Mare a câștigat meciul decisiv cu KSE Târgu Secuiesc și s-a calificat în semifinale

(2 voturi)

Echipa de baschet din cadrul Clubului Sportiv Municipal Satu Mare a câștigat în această seară, în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare, meciul decisiv din sferturile de finală contra celor de la KSE Târgu Secuiesc și s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale de Baschet.

Baschetbalistele pregătite de Miguel Lopez s-au impus în meciul decisiv la o diferență de 21 puncte (88-67), după ce au câștigat trei dintre cele patru sferturi, 18-13, 22-13, respectiv 30-19, oaspetele impunându-se doar în sfertul trei, 22-18. Sparkle Taylor a fost din nou în marea formă, fiind cea mai bună marcatoare a CSM-ului și a jocului, cu 33 puncte marcate, Aikaterina Sotiriou a intrat foarte bine de pe bancă și a reușit 15 puncte, Marta Fodor a marcat 14 puncte, iar Miljana Dzombeta și Dora Ardelean au reușit câte 11 puncte. Pentru echipa din Târgu Secuiesc cele mai multe puncte au fost reușite de Welch Coleman - 19p.

După înfrângerea neașteptată din primul meci al play-off-ului, disputat luni în Sala LPS ”Ecaterina Both” din Satu Mare, în compania celor de la KSE Târgu Secuiesc, echipa pregătită de Miguel Lopez s-a impus joi la Târgu Secuiesc, iar astăzi a câștigat calificarea în semifinale.

CSM Satu Mare va lupta pentru un loc în marea finală cu FCC Baschet UAV Arad, după sistemul "cel mai bun din cinci jocuri”, iar primele jocuri se vor disputa săptămâna viitoare (7 şi 8 aprilie), la Satu Mare (terenul echipei mai bine clasate la finalul sezonului regular). În cealaltă semifinală se vor întâlni Sepsi și Phoenix CSU Simona Halep Constanța.

baschet playoff decisiv

Play-off | Meci 3 | CSM Satu Mare 88 - 67 KSE Târgu Secuiesc (18-13, 22-13, 18-22, 30-19)

Sala: LPS ”Ecaterina Both” (Satu Mare);

Arbitri: Amalia Marchiș, Sorin Drugau, Răzvan Opris;

Comisar FRB: Viorel Constantinescu;

CSM Satu Mare: Sparkle Taylor 33p, Aikaterina Sotiriou 15p, Marta Fodor 14p, Miljana Dzombeta 11p, Dora Ardelean 11 puncte, Katarina Vuckovic 4p, Boglarka Biszak, Paloma Cucu;

Antrenor: Miguel Lopez:

KSE Târgu Secuiesc: Welch Coleman 19p, Antoinette Lewis 16p, Ines Corda 14p, Iringo Debreczi 12p, Kriszta Kozman 2p, Brianna Taylor 2p, Helga Csurulya 2p, Beata Nemeth, Kinga Domokos;

Antrenor:Ljubomir Kolarevic;