Baschet | CSM Satu Mare, învinsă de Sepsi în primul joc al anului

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au fost învinse de Sepsi SIC Sf. Gheorghe în primul meci al anului, scor 80-69.

Meciul s-a jucat sâmbătă, la Sf. Gheorghe, în cadrul turneului cinci al Ligii Naționale de Baschet Feminin, ambele echipe câștigând câte două sferturi, însă diferența s-a făcut în sfertul doi, gazdele impunându-se la o diferență de 11 puncte (20-22, 24-13, 19-12, 17-22).

Bria Goss a fost cea mai bună marcatoare a meciului (19 puncte, 10 recuperări), Alina Podar și Erica Covile au încris câte 12 puncte, iar Patricia Bright a reușit 10 puncte și 10 recuperări. La echipa campioană s-a remarcat Rebekah Gardner cu 18 puncte, 9 recuperări și 4 pase decisive, iar Mandache, Godri-Părău și Pasic au marcat fiecare câte 12 puncte.

LNBF | ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe 80 - 69 CSM Satu Mare (20-22, 24-13, 19-12, 17-22)

Arbitri: Vlad Potra, Lorand Bukuresti, Zsolt Csiki;

Comisar FRB: Viorel Constantinescu;

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe: Gardner 18p, Mandache 12p, Părău 12p, Pasic 12p, Tobin 9p, Ruzickova 7p, Pavlopoulou 4p, Orban 4p, Kelemen 2p, Ghizilă, Kovacs;

Antrenor: Zoran Mikes;

CSM Satu Mare: Goss 19p, Podar 12p, Covile 12p, Bright 10p, Şolopova 8p, Pop 5p, Popescu 3p, Neagu;

Antrenor: Miguel Lopez;

În meciul doi al turneului, CSM Satu Mare s-a impus la o diferență de 27 puncte în fața celor de la ACS KSE Târgu Secuiesc, 88-61 (17-17, 21-14, 21-15. 29-15).