România, cu Luca Năstruț în componență, s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European U16

România, cu sătmăreanul Luca Năstruț în componență, s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European U16 masculin Divizia B - ediția 2019, de la Podgorica.

Reprezentativa de cadeți a României a trecut, astăzi, și de selecționata Marii Britanii, cu scorul de 80-63 (4-18, 28-13, 22-17, 26-15), și a ocupat locul secund în Grupa D, cumulând patru victorii și o înfrângere.

Luca Năstruț a început în primii cinci jocul contra britanicilor, a marcat opt puncte și încheie faza grupelor cu 44 puncte reușite (8,8 puncte/meci) și o medie de 20 minute jucate/meci.

Miercuri este zi de pauză în cadrul întrecerilor continentale de la Podgorica, iar joi, de la ora 21:30, națională pregatită de antrenorul Branko Cuic va lupta pentru un loc în semifinale cu liderul Grupei C, Muntenegru sau Danemarca, echipe care-ți dispută supremația seriei în aceastî seară, în ultimul meci al fazei inaugurale.

Rezultatele înregistrate de România la Campionatul European U16 masculin Divizia B:

Joi, 8 august: Austria 84 - 89 România

Vineri, 9 august: România 63 - 71 Belgia

Sâmbătă, 10 august: România 72 - 66 Slovacia

Luni, 12 august: Finlanda 70 - 105 România

Marți, 13 august: România 80 - 63 Marea Britanie