Baschet | CSM Satu Mare, prima victorie pe teren propriu din sezonul 2017/2018 Foto: Sportul Sătmărean / Valentin Păduraru

Baschet | CSM Satu Mare, prima victorie pe teren propriu din sezonul 2017/2018

(11 voturi)
Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au câștigat meciul jucat astăzi în Sala LPS Ecaterina Both din Satu Mare, 79-63 contra echipei CS Universitatea Alba Iulia.
Este prima victorie din sezonul 2017/2018 obținută de sătmărence în fața propriilor suporteri după ce, în etapa inaugurală, au învins în deplasare la Universitatea Cluj-Napoca. A fost un meci pe care CSM Satu Mare l-a câștigat mai greu decât arată scorul, cele două echipe și-au adjudecat câte două sferturi, sătmărencele câștigând sferturile pare, iar oaspetele pe cele impare, însă fetele de la CSM le-au câștigat la diferențe mai mari.

CSM Satu Mare a început cu Sfîrlea, Mandache, Green, Harrison şi Baltic, însă oaspetele din Alba Iulia au avut un start de meci foarte bun și au condus cu 5-0. Sătmărencele au revenit și au egalat la 5 (min. 3), însă până la finalul sfertului CSU Alba Iulia a condus în permanență (10-6, 12-6, 14-8, 17-11, 19-13, 21-13, 23-13), iar primul sfert a revenit oaspetelor la o diferență dublă de puncte, 26-13.
Sfertul doi a fost cel mai bun al CSM-lui din acest sezon, baschetbalistele sătmărence marcând cele mai multe puncte într-un sfert din aceste prime patru meciuri oficiale (32), și au întors rezultatul, la pauza mare intrând în avantaj cu o diferență de opt puncte, 45-37. Diferența a fost făcută din nou după ieșirea Marinei Sfirlea, care, ca și în meciul de la Cluj, a avut o statistică cu zero pe linie, iar înlocuirea acesteia cu Solopova s-a văzut imediat pe tabela de marcaj.
Sfertul trei a revenit jucătoarelor din Alba Iulia, care au reușit să recupereze cinci puncte din ecartul de la pauza mare (58-55), însă în ultimul sfert nu au mai reușit să țină pasul cu fetele lui Dobă care au câștigat sfertul patru la o diferență de 13 puncte (21-8), iar rezultatul final înregistrat pe tabela parțial funcțională din Sala LPS a fost de 79-73 pentru CSM Satu Mare.

Interesant este faptul că pentru echipa CSM-lui au marcat doar cinci jucătoare în meciul de azi, Solopova a făcut din nou un meci foarte bun, odată cu intrarea sa din sfertul doi schimbându-se fața echipei în atac, Harrison a jucat bine, ca de obicei, la fel ca și Andra Mandache, iar Baltic și Green au avut o evoluție consistentă. Din păcate, astăzi, de pe bancă nu au venit prea multe soluții...

Partea organizatorică a lăsat din nou de dorit, conducerea clubului nefiind în stare să asigure internet la sală pentru a avea o statistică completă la finalul meciului. Se pare că amenda primită din partea federației după meciul de săptămâna trecută din Cupa României, tot pentru lipsa internetului necesar programului de statistică, nu i-a deranjat prea tare pe oficialii sătmăreni, așă că vor mai achita încă o amendă...

CSM Satu Mare 79 - 63 CS Universitatea Alba Iulia (13-26, 32-11, 13-18, 21-8)
CSM Satu Mare: Solopova 20 puncte, Harrison 17 puncte, Mandache 15 puncte, Baltic 14 puncte, Green 13 puncte, Sfîrlea, Uiuiu, Szmutku;
Antrenor: Marius Dobă;
CS Universitatea Alba Iulia: January 18 puncte, Radovic 16, Cutaș 10 puncte, Fodor 9 puncte, Fleming 8 puncte, Omerbasic 2 puncte;
Antrenor: Rodriguez M;